Jak na přebytečný břišní tuk stravou: Pomoci může brokolice, kapusta i květák

Přebytečný břišní tuk je noční můrou každého člověka. S jeho odstraněním vám však dokáže snadno pomoci správně nastavený jídelníček a některá cvičení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S břišním tukem se v současné době začíná potýkat čím dál více lidí, a to zejména vlivem faktorů, jako je nezdravá strava, sedavý životní styl a dokonce také stres. Jedná se však o problém, který má negativní vliv nejen na vaši estetiku, ale také celkové zdraví, neboť může poškozovat správnou funkci některých orgánů a zatěžovat klouby. Naštěstí však existují velmi snadné triky, jak se jej můžete zbavit – pomoci vám dokáží především přírodní potraviny, jako je brokolice, kapusta a květák.

Jak se zbavit břišního tuku

Pokud se chcete účinně zbavit břišního tuku, měli byste začít u kalorického deficitu. To znamená, že budete muset během dne spálit více kalorií, než přijímáte, což vám pomůže k rychlejšímu úbytku přebytečných kil. Abyste jej vytvořili, je důležité nejprve vypočítat, kolik kalorií vaše tělo potřebuje k udržení svých funkcí – od této hodnoty poté odečtěte 500 kalorií, a podle výsledku byste se měli řídit. Tímto způsobem podle všeobecných norem zhubnete zhruba půl kilogramu za týden. 

Nastavení správného jídelníčku 

Při hubnutí vám dokáže pomoci zejména konzumace správných potravin. Je proto důležité, abyste se vyhýbali těm, které jsou vysoce zpracované a mají vysoký obsah rafinovaných cukrů a bělených obilovin – nebo je alespoň omezte na minimum. Jejich zvýšený příjem je totiž často spojován s nestabilitou hladiny cukru v krvi a záněty v trávicím traktu. Namísto toho byste se měli zaměřit na přidání zdravých zdrojů bílkovin a vlákniny do svého jídelníčku. Co se týče hubnutí, obzvláště účinně se osvědčily následující potraviny: 

  • brokolice
  • kapusta
  • květák

Tato zelenina vás udrž déle sytými a obsahuje mnoho účinných živin, které podporují spalování kalorií a detoxikaci těla. Abyste získali kvalitní bílkoviny, které zvýší vaši energii a výdrž, zaměřte se především na:   

  • vejce vařená natvrdo
  • libové maso
  • fazole a luštěniny
  • ořechy a semínka
iZdroj fotografie: Depositphotos

Dalším důležitým pravidlem pro správné hubnutí je vyhýbání se uměle slazeným nápojům, včetně energetických nápojů a limonád – namísto nich si raději dopřejte neslazený zelený čaj a vodu (tu můžete ochutit například okurkou nebo citronem).

Vysoce intenzivní intervalový trénink

Jakmile budete mít nastavený jídelníček, dalším krokem je správný cvičební plán. Nejlepším způsobem, jak účinně shodit přebytečný kila, je zařadit do své rutiny vysoce intenzivní intervalový trénink, nazývaný také HIIT. Již mnoho studií prokázalo, že se jedná o jeden z nejúčinnějších způsobů, jak se v krátkém čase zbavit přebytečného břišního tuku – při jeho provádění totiž budete vykonávat energická cvičení v krátkém čase, což rozproudí váš metabolismus a vy budete snáze spalovat kalorie. Abyste však dosáhli co nejlepších výsledků, je třeba provádět jej dlouhodobě. 

Během HIIT můžete provádět cviky, jako jsou sprinty, angličáky, výskoky, dřepy nebo například také výpady – záleží pouze na vás a tréninku, který si nastavíte. Každý z těchto cviků se poté provádí zhruba po dobu 45 sekund, a to na maximum – poté přichází krátká pauza a další cvičení. Dohromady by pak trénink měl trvat po dobu 30 minut, což je dostatečný čas na to, abyste umožnili tělu rychle spalovat tuky. 

Jak proti břišnímu tuku bojujete vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články