Jednu lžičku za mámu, druhou lžičku za tátu. Čtyři otřepané fráze, které byste dětem neměly za žádnou cenu u jídla říkat

Máte malé dítě a nevíte si s ním rady, protože nechce jíst to, co mu vaříte? Zkuste nahradit zastaralé slovní fráze těmi, které ho k jídlu namotivují!

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý rodič chce pro své dítě jen to nejlepší a proto by měl vědět, jakým stylem mu podávat zdravé jídlo. Je tak vhodné vyloučit některé fráze, kterými se snažíte děti povzbudit, protože mají na jeho mysl ve skutečnosti úplně jiný vliv. Faktem totiž je, že dobře míněná slova mohou mít negativní důsledky, jelikož si je děti „překládají“ svým vlastním způsobem.

„Podívej se, jak je tvůj sourozenec/kamarád šikovný a všechno už dávno snědl, proč nemůžeš být jako on?“

Vaše dítě si to přeloží stylem, že je dotyčný lepší jedlík a nebude mít už žádnou motivaci se snažit. Zkuste místo toho říci: „Vím, že nejsi tak rychlý jako tvůj bratr, a nevadí mi to. Pokud ale budeš jíst takhle pomalu vždycky, nestihneš jít ven se svými kamarády.“ Namísto pocitu druhořadosti se tak vaše dítě bude více snažit sníst jídlo co nejdříve, aby mohlo jít ven. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Ne, nekoupím ti zmrzlinu.“

Pro dítě tato fráze znamená, že už ji nikdy nedostane. Akorát poté bude závidět ostatním, kteří si na zmrzlině zrovna pochutnávají. Vhodnější je mu vysvětlit: „Nyní zmrzlinu jíst nebudeme, protože bude za chvíli oběd/večeře. Můžeme si ji ale koupit příští týden a vychutnat si ji u filmu.“ Děti totiž přijímají NE mnohem lépe, pokud vědí, proč nemohou a kdy to bude možné.

„Výborně!“ (pokud snědlo více než obvykle)

V tuto chvíli se v hlavě dítěte ozývá: „Máma a táta jsou na mě hrdí, protože jsem toho snědl hodně.“ Jenže to není úplně správná varianta. Lepší je říct: „Jsi šikovný, že jsi toho snědl tolik. Měl by jsi ale vždy poslouchat to, co ti říká tvé bříško.“ Pokud totiž chválíte děti za to, že jedí hodně, budou si myslet, že množství je důležitější než pocit plnosti. To může dříve či později vést k přejídání a obezitě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Pokud se budeš chovat hezky, dostaneš nějakou dobrotu.“

Nyní si vaše dítě myslí, že když se bude chovat správně, tak si pokaždé zaslouží nějakou odměnu. Tuto frázi byste měli úplně vypustit ze svého slovníku. Raději dítěti vysvětlete, jaké důsledky může mít jejich špatné chování. Přemýšlejte v dlouhodobějším měřítku. Současné výzkumy ukazují, že dospělí, kteří byli v dětství odměňováni nebo trestáni jídlem, mají větší pravděpodobnost výskytu poruchy příjmu potravy.

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Zobrazit další články