Už žádné bolesti břicha a ucpaná střeva, s touto bylinkou se všechny problémy stanou minulostí

Lidová léčba kromě tradičních bylinek používá k léčbě zdravotních neduhů také koření. Jedním z nich je kardamom, který se začal používat na problémy s trávením.

Kardamomová semínka ve sklenici i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Kardamom je koření, které se získává ze semen několika rostlin. Nejenže se s ním dá dochucovat káva, ale také má mnoho pozitivních zdravotních účinků, kterých využívá alternativní medicína. Jeho spektrum účinku je poměrně široké. Primárně se používal na trávicí obtíže, dokáže ale další věci. Je plný antioxidantů a má antibakteriální účinky.

Na co pomáhá kardamom

Z trávicích obtíží se dá kardamom použít při bolestech žaludku a proti nevolnosti, protože usnadňuje trávení. Reguluje trávicí systém a podporuje práci střev, jak píše také web Healthline. Podporuje chuť k jídlu a pomáhá řešit nevábný pach z úst. Podle webu MedicalNewsToday překypuje antioxidanty, takže pomáhá podporovat imunitu, snižovat krevní tlak a chránit tělo před chronickými nemocemi včetně rakoviny.

Léčivá směs z kardamomu

Léčivá směs z kardamomu se používá hlavně pro zlepšení trávení a úlevu při žaludečních potížích. Pomoci může i při nachlazení, protože obsahuje zázvor, hřebíček a med, které tvoří skvělou léčivou směsici. Med je totiž přírodní antibiotikum, jak si můžete na JakZdravě také přečíst.

Kardamomová semínka v misce iZdroj fotografie: Freepik
Kardamomová semínka v sobě ukrývají hodně pozitivních účinků na zdraví.

Co budete potřebovat:

 • 3 sklenice vody,
 • 5 kousků kardamomu,
 • 5 g zázvoru,
 • 5 hřebíčků,
 • 1 sklenici mléka
 • a lžičku medu

Postup přípravy receptu:

 1. Přiveďte vodu k varu.
 2. Očistěte zázvor. Spolu s kardamomem ho rozdrťte v hmoždíři.
 3. Vzniklou směs dejte do horké vody.
 4. Přidejte hřebíček a nechte mírně vařit 5 minut.
 5. Poté přidejte mléko a nechte na mírném ohni ještě 5 minut louhovat.
 6. Odstavte ze sporáku a nechte mírně vychladnout. Poté přeceďte přes husté sítko.
 7. Nápoj oslaďte medem dle potřeby.
příprava směsi s kardamomem

Hřejivá tinktura z kardamomu podporuje hubnutí a zabraňuje infekcím: Rozdrcená semínka stačí zalít alkoholem a citronovou šťávou

Aplikace a dávkování:

Pijte jednu sklenici nápoje ráno a večer po tři dny v týdnu. Pokud máte nějaké onemocnění, alergii, jste těhotná nebo kojíte, poraďte se nejprve se svým lékařem, zda je tento lék pro vás vhodný.

Kardamom si můžete vychutnat také v kávě, jak psala naše redakce již dříve. Jednak si pochutnáte, jednak využijete jeho léčivé účinky.

Jaké jsou vaše zkušenosti s kardamomem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články