Na prášky na spaní zapomeňte, po koprovém čaji budete spát jako miminko

Jestli hledáte bylinku, která by vás večer zklidnila, můžete vyzkoušet kopr. Kromě toho, že má zklidňující účinek, nabízí ještě další zdravotní benefity.

Žena v posteli pijící čaj před spaním z růžového hrnku i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Kopr se ukazuje jako léčivá bylinka, nejen jako pochutina pro přípravu pokrmů. Kopr v sobě obsahuje hromadu vitamínů a minerálů, a pro léčebné účely se používá už tisíce let. Pro někoho to může být překvapivé, ale kopr se svou výraznou chutí dokáže navodit přirozenou relaxaci a zlepšit spánek. Stačí si z něj připravit obyčejný čaj.

Jak si připravit koprový čaj – recept

Co budete potřebovat?

  • 2 čajové lžičky čerstvých koprových listů
  • a 1 šálek vroucí vody.

Postup přípravy receptu:

  1. Nejprve si nasekejte listy kopru nadrobno.
  2. Vložte nasekaný kopr do hrnku.
  3. Zalijte vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat.
  4. Sceďte, dochuťte dle vlastních preferencí a můžete popíjet.

Aplikace a dávkování:

Doporučuje se pít čaj večer, půl hodiny před spaním. Užívejte podle potřeby.

Kopr ve sklenici a svazek kopru iZdroj fotografie: Pixabay
Kopr je skvělým pomocníkem v kuchyni. Nyní to bude váš partner pro dobrý spánek.

Účinky kopru na zdraví

Mnoho zdravotních účinků kopru je vědecky potvrzených, jak uvádí web Healthline. Kopr pomáhá uvolňovat nejen při stresu, ale také při menstruačních křečích. Zlepšuje depresivní stavy a dodává člověku energii. Dále dokáže pravidelná konzumace kopru snižovat cholesterol a léčit trávicí potíže. Je to přirozený zdroj antioxidantů, které chrání buňky před volnými radikály. Jeho výrazné aroma funguje jako repelent. O dalších účincích kopru na zdraví si můžete podrobněji přečíst v článku naší redakce, který jsme publikovali dříve.

Bylinky pro kvalitní a nepřerušovaný spánek: Stačí šálek čaje z citronové trávy před spaním, třezalka účinně tlumí stres

Nežádoucí účinky kopru

Kopr je většinou dobře snášen, přesto se může pár vedlejších účinků objevit. Pokud byste používali kopr přímo na kůži, může u citlivějších jedinců způsobit podráždění. Čerstvá šťáva způsobuje zvýšenou citlivost pokožky na slunce a vzniká tak větší riziko, že se po vystavení slunci spálíte. To je nebezpečné, protože tak zvyšujete riziko vzniku rakoviny kůže. Pokud jde o konzumaci, většina lidí nevykazuje žádné potíže. Jak se před sluncem chránit, najdete na JakZdravě v dřívějším článku.

Jak často se ve vašem jídelníčku objevuje kopr?

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články