Kozlík lékařský ukolébá ke spánku, zlepší jeho celkovou kvalitu a zmírní stres

Lidové recepty využívají sílu bylinek, jejichž účinky v mnoha případech potvrzují vědecké studie. Kromě lidových rad je využívá i moderní medicína. To je případ kozlíku lékařského.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kozlík lékařský je bylina, která se používá pro zklidnění nervů, pro zlepšení spánku a při úzkostných stavech pro zklidnění. Využívá ji lidové léčitelství i tradiční medicína. Nejčastěji se setkáte s kozlíkovým čajem, který je volně prodejný v lékárnách. Dietetička Adrienne Seitz potvrzuje, že jeho popíjení vám pomůže usnout, zklidnit se a zajistí vám nerušený a kvalitní spánek. Existují i lidové recepty, které vám pomohou odbourat stres a uklidnit myšlenky i tělo.

Víno s kozlíkem: lidový recept

Tento lidový recept se skládá pouze ze dvou ingrediencí. Pomůže vám uklidnit nervy a vyřešit problémy s nespavostí. Jeho vliv na nervovou soustavu potvrzuje i vědecká studie. Lidové rady dokonce slibují zlepšení zraku, ovšem není to nijak vědecky dokázaný účinek.

Co budete potřebovat?

  • 50 g kořene kozlíku lékařského
  • a 1 litr červeného vína (nejlépe domácího).

Postup přípravy receptu:

  1. Usušený kořen kozlíku rozemelte na prášek.
  2. Připravte si velkou sklenici.
  3. Do sklenice nalijte víno a přidejte prášek.
  4. Uzavřete sklenici a nechte směs odpočívat na chladném tmavém místě 2 týdny.

Aplikace a dávkování:

Užívejte 1 polévkovou lžíci této směsi třikrát denně půl hodiny před jídlem. Ačkoli je kozlík lékařský bezpečná bylina bez vážných nežádoucích vedlejších účinků, doporučuje se po 30 dnech udělat v užívání pauzu alespoň na dva týdny. Poté můžete směle pokračovat.

Kořen kozlíku lékařského iZdroj fotografie: Pixabay

Účinky kozlíku lékařského

Bezproblémové usínání a spánek

Kozlík lékařský se používá primárně ke zklidnění při úzkosti a zlepšení spánku při nespavosti. Zmírňuje pocity úzkosti při stresových reakcích a dokáže zlepšit depresivní stavy. Kromě toho existují domněnky, že kořen kozlíku lékařského může pomáhat při obsedantně-kompluzivní poruše.

Zklidnění při hyperaktivitě

Mnohem zajímavější výsledky přinesla studie z roku 2014, která sledovala přes 150 dětí školního věku s hyperaktivitou a jejich reakce na každodenní léčbu kozlíkem lékařským a meduňkou lékařskou. Už po 7 týdnech se u dětí zlepšilo soustředění a snížila se hyperaktivita a impulzivita až o polovinu. Je třeba ale dalšího výzkumu, ačkoli tyto výsledky vypadají velmi slibně. Při hyperaktivitě dbejte na to, co děti jí. Jídelníček hraje při hyperaktivitě velkou roli.

Jaké jsou vaše zkušenosti s kozlíkem lékařským?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Lepší spánek bez prášků: realita i pro vás
Události247
Události247
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
VědaŽivě
VědaŽivě
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla
adbz
adbz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům