Kozlík lékařský ukolébá ke spánku, zlepší jeho celkovou kvalitu a zmírní stres

Lidové recepty využívají sílu bylinek, jejichž účinky v mnoha případech potvrzují vědecké studie. Kromě lidových rad je využívá i moderní medicína. To je případ kozlíku lékařského.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kozlík lékařský je bylina, která se používá pro zklidnění nervů, pro zlepšení spánku a při úzkostných stavech pro zklidnění. Využívá ji lidové léčitelství i tradiční medicína. Nejčastěji se setkáte s kozlíkovým čajem, který je volně prodejný v lékárnách. Dietetička Adrienne Seitz potvrzuje, že jeho popíjení vám pomůže usnout, zklidnit se a zajistí vám nerušený a kvalitní spánek. Existují i lidové recepty, které vám pomohou odbourat stres a uklidnit myšlenky i tělo.

Víno s kozlíkem: lidový recept

Tento lidový recept se skládá pouze ze dvou ingrediencí. Pomůže vám uklidnit nervy a vyřešit problémy s nespavostí. Jeho vliv na nervovou soustavu potvrzuje i vědecká studie. Lidové rady dokonce slibují zlepšení zraku, ovšem není to nijak vědecky dokázaný účinek.

Co budete potřebovat?

  • 50 g kořene kozlíku lékařského
  • a 1 litr červeného vína (nejlépe domácího).

Postup přípravy receptu:

  1. Usušený kořen kozlíku rozemelte na prášek.
  2. Připravte si velkou sklenici.
  3. Do sklenice nalijte víno a přidejte prášek.
  4. Uzavřete sklenici a nechte směs odpočívat na chladném tmavém místě 2 týdny.

Aplikace a dávkování:

Užívejte 1 polévkovou lžíci této směsi třikrát denně půl hodiny před jídlem. Ačkoli je kozlík lékařský bezpečná bylina bez vážných nežádoucích vedlejších účinků, doporučuje se po 30 dnech udělat v užívání pauzu alespoň na dva týdny. Poté můžete směle pokračovat.

Kořen kozlíku lékařského iZdroj fotografie: Pixabay

Účinky kozlíku lékařského

Bezproblémové usínání a spánek

Kozlík lékařský se používá primárně ke zklidnění při úzkosti a zlepšení spánku při nespavosti. Zmírňuje pocity úzkosti při stresových reakcích a dokáže zlepšit depresivní stavy. Kromě toho existují domněnky, že kořen kozlíku lékařského může pomáhat při obsedantně-kompluzivní poruše.

Zklidnění při hyperaktivitě

Mnohem zajímavější výsledky přinesla studie z roku 2014, která sledovala přes 150 dětí školního věku s hyperaktivitou a jejich reakce na každodenní léčbu kozlíkem lékařským a meduňkou lékařskou. Už po 7 týdnech se u dětí zlepšilo soustředění a snížila se hyperaktivita a impulzivita až o polovinu. Je třeba ale dalšího výzkumu, ačkoli tyto výsledky vypadají velmi slibně. Při hyperaktivitě dbejte na to, co děti jí. Jídelníček hraje při hyperaktivitě velkou roli.

Jaké jsou vaše zkušenosti s kozlíkem lékařským?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články