Přírodní zázrak: Už 2 lžíce zlepšují paměť, pomáhají na zrak a vyčistí játra

Hlavní složkou této účinné směsi je křen. Tento domácí lék si však zamilujete i v případě, že křenu příliš neholdujete. Zkuste jej, podpoříte své zdraví.

křen nastrouhaný i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Křen je na tom podobně jako olivy. Někteří lidé jej milují, jiní jej nemohou vystát. Pokud nepatříte ke skalním zastáncům jeho štiplavé chutě a vůně, vězte, že v dnešním receptu si jej zamilujete. Ostatní ingredience totiž nejenže podpoří účinnost tohoto přírodního léku, ale zmírní i typickou chuť křenu a vy si tak budete moci tento malý zázrak vychutnat naplno.

Křen je neuvěřitelně silný antioxidant

Látky obsažené v křenu mají silné antioxidační vlastnosti, které podporují zdravý imunitní systém. V kombinaci s vysokým obsahem vitaminu C pomáhají antioxidanty vytvářet bílé krvinky a stimulovat jejich aktivitu, což je pro silný imunitní systém klíčové. Obsahuje také draslík, vápník, hořčík, fosfor a vitaminy skupiny B, což jsou všechno látky, které vám mohou pomoci v boji s běžnými respiračními nemocemi, jako je nachlazení či chřipka.

Kromě ochrany před běžnými nemocemi pomáhá křen chránit organismus i před vážnějšími nemocemi, včetně strašáků, jako je rakovina či závažná kardiovaskulární onemocnění. Antioxidanty také zpomalují stárnutí buněk a oddalují například vznik vrásek a další projevy postupujícího věku.

Křen vypálí svou silou bacily z těla: Pomůže s respiračními potížemi, podpoří i činnost mozku

Křen vám pomůže s hubnutím 

Jak jsme již na JakZdravě několikrát psali, křen vám může pomoci v boji s nadbytečnými kily. Je to dáno jednak vysokým obsahem vlákniny a také takzvanými isothiokyanáty. Tyto přírodní látky pomáhají při hubnutí tím, že přirozeně zrychlují metabolismus.

křen iZdroj fotografie: Flickr
Křen posílí vaši paměť, srdce, i oči

Křen vám posílí paměť

Jedním z nejlepších účinků křenu je jeho pozitivní vliv na paměť. Podobně jako například wasabi totiž obsahuje látky, které zlepšují krátkodobou i dlouhodobou paměť. Mohl by tak pomáhat i proti degenerativním onemocněním mozku, které se vyznačují úbytkem kognitivních funkcí.

Křen má mnoho dalších vědecky potvrzených účinků

Jak vysvětlují odborníci z WebMD, křen může pomoci s nemocemi jako je ateroskleróza, rakovina tlustého střeva, plic a žaludku. Nutriční specialistka Lizzie Streit, MS dodává, že křen pozitivně ovlivňuje i zdraví očí, jater a plic. Bojuje také proti bakteriálním a plísňovým infekcím a zlepšuje dýchací potíže. Odborníci zároveň dodávají, že byste měli užívat křen jen střídmě.

Nadměrné množství křenu může totiž způsobit zažívací potíže. Problémy může způsobit obzvláště osobám se žaludečními vředy nebo zánětlivým onemocněním střev. Křen by ve vysokém množství neměly užívat ani děti a těhotné nebo kojící ženy.

Ohnivý mošt se používá celá staletí. Účinné spojení křenu, zázvoru a dalšího zajistí vysokou obranyschopnost

Domácí lék z křenu

Tento lék obsahuje nejen křen, ale také med, citron a skořici, což jsou velmi zdravé potraviny, které mají pozitivní vliv na lidské zdraví. Například o blahodárných účincích medu a skořice jsme již několikrát na JakZdravě psali, stejně tak o medu, zázvoru a citronu. K výrobě budete potřebovat: 

  • 125 gramů křenu
  • 4 citrony
  • 6 lžic medu
  • 2 lžičky skořice
  • kousek zázvoru (asi 2 cm)

Křen a zázvor očistěte, nakrájejte a vložte do mixéru. Vymačkejte šťávu z citronu, přidejte k ostatním surovinám, rozmixujte a poté přidejte skořici a med. Hotovou směs vložte do skleněné nádoby a užívejte tři týdny jednu polévkovou lžíci dvakrát denně před jídlem.

Jak vám tato směs chutnala?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články