Jen co zapálíte bobkový list, zbavíte se hned 10 různých problémů

Máte-li rádi aromaterapii a vonné svíčky, pak vás jistě nadchne tento lidový recept. Zapálený bobkový list produkuje léčivou vůni, která pomůže na psychiku i nachlazení.

Sklenice s bobkovým listem a koření v pozadí i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Bobkový list je známý po tisíce let jak v kuchyni, tak v lidovém léčitelství. Mezi jeho hlavní vlastnosti patří zlepšování trávení, podpora dýchacího systému a protizánětlivé účinky. Jistě jste slyšeli o možnostech využití bobkového listu jako koření. Dále se z něj dá připravit obklad, tinktura a často bývá součástí léčivých směsí. Léčivé účinky má, i když ho zapálíte.

Pálení bobkového listu

Když zapálíte bobkový list zápalkou, začnou se z něj do ovzduší uvolňovat léčivé látky. Jde o vdechování vůně, nikoli kouře, které s sebou přináší řadu výhod. Bobkový list obsahuje mnoho sloučenin, které mají vliv na vaše zdraví. Naše babičky si dokonce dávaly bobkový list pod polštář, o tom, proč to dělaly, jsme psali na JakZdravě dříve.

Inhalace proti úzkosti

V bobkovém listu je obsažena sloučenina, která se nazývá linalool. Ten snižuje úzkost, dokonce působí proti strachu ze sociální interakce. Zmiňuje se o tom také web HealthShots, který bobkový list dokonce doporučuje pro snížení depresí a stresu. S inhalacemi to ovšem nepřehánějte, někteří lidé popisují účinky bobkového listu jako psychedelické.

Vliv na dýchání

Bobkový list je bohatý na myrcén a eugenol. Z nich pramení jeho úžasné protizánětlivé účinky, které pomáhají snižovat napětí, záněty dýchacích cest a alergie. WebMD dále doplňuje, že bobkový list obsahuje velké množství vitamínu C, takže je skvělý pro podporu imunitního systému. Jak jeho konzumace, tak jeho pálení se tedy může při nachlazení vyplatit. Rozhodně to bude zdravější než některé vonné svíčky, o jejichž negativním vlivu na zdraví psala naše redakce dříve.

Čtyři listy vavřínu iZdroj fotografie: Pixabay
Zapálením bobkového listu získáte léčivé aroma

Jak pálit bobkový list

Co budete potřebovat?

  • Suchý bobkový list,
  • popelník
  • a zápalky.

Bobkový list zvládne mnoho, může pomoci na ledvinové kameny i špatnou paměť

Jak postupovat?

  1. Vezměte suchý bobkový list a položte ho do popelníku.
  2. Zapalte list a nechte ho pár minut doutnat v místnosti.
  3. Ujistěte se, že máte zavřené dveře i okna, aby vám vůně zůstala uvnitř a na chvilku odejděte.
  4. Jakmile se vrátíte, odfoukněte žhavé uhlíky a zhluboka se nadechněte.

Jaké jsou vaše zkušenosti s bobkovým listem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články