Konzumace alkoholu, kouření a nedostatek fyzické aktivity: Může to skončit rakovinou

Za rakovinu, stejně jako za další civilizační onemocnění, si mohou lidé často sami. Největším rizikovým faktorem je špatný životní styl a zneužívání návykových látek.

alkohol a doutník i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Konzumace alkoholu, kouření a nedostatek fyzické aktivity jsou rizikovými faktory snad pro všechny civilizační choroby. V lepším případě budete jen obézní, případně budete mít nějakou poruchu funkce jater. V tom horším případě se mohou objevit i velmi závažná onemocnění, která vyžadují náročnou léčbu s nejistým výsledkem. Včetně rakoviny.

Za rakovinu si mnohdy mohou lidé sami

Jak vysvětluje zdravotní sestra z oddělení onkologie Faith Selchick, hlavní příčinou rakoviny jsou mutace buněk. Genetické mutace mohou být dědičné, ale mohou se objevit i v průběhu života v důsledku vystavení karcinogenům. Mezi ty patří především: 

  • Fyzikální karcinogeny: Obzvláště záření a ultrafialové světlo.
  • Chemické karcinogeny: Například cigaretový kouř, alkohol, azbest, ale také znečištěné ovzduší a kontaminované potraviny a voda.
  • Biologické karcinogeny: Některé viry, bakterie a paraziti.

Podle Světové zdravotnické organizace si za rakovinu mnohdy mohou však lidé sami.  WHO odhaduje, že přibližně 33 % úmrtí na rakovinu je způsobeno tabákem, alkoholem, vysokým indexem tělesné hmotnosti (BMI), nízkou konzumací ovoce a zeleniny a nedostatečnou fyzickou aktivitou.

nezdravý životní styl, obézní muž sedí u televize a jí pizzu iZdroj fotografie: Freepik
Nedostatek pohybu, špatná strava, alkohol a kouření jsou hlavními rizikovými faktory rakoviny

Příznaky rakoviny jsou zpočátku prakticky neviditelné

Jak jsme již na JakZdravě mnohokrát zmiňovali, příznaky rakoviny nejsou zpočátku nijak alarmující. Právě naopak. Většinou se jedná o mírné obtíže, které do větší či menší míry souvisejí s postiženou částí těla. Odborníci z EMedicineHealth vysvětlují, že například anémii může způsobovat jak leukémie, tak i rakovina střev. Příčinou však může být i zcela banální nedostatek železa ve stravě.

U rakoviny plic může být přítomen kašel, ale paradoxně to nebývá příliš obvyklé, jak už jsme ostatně na JakZdravě zmiňovali, v souvislosti se screeningovým programem, který byl loni v Česku spuštěn. Mnohem častěji se objevuje nechutenství, ztráta hmotnosti či únava, kterou si většina lidí s rakovinou plic rozhodně nespojí.

Věnujte pozornost nenápadným změnám

Vzhledem k tomu, že závažné příznaky rakoviny se objevují až v momentě, kdy je rakovina, laicky řečeno, rozjetá, je potřeba věnovat pozornost malým, ale trvalým změnám a konzultovat je s lékařem. Jedná se zejména o:

  • nevysvětlitelnou únavu
  • časté a špatně léčitelné infekce (mohou být doprovázeny horečkou)
  • jakékoli hmatné bulky kdekoli na těle
  • změny ve vyprazdňování (častější či naopak méně časté stolice, změny barvy, tvaru, zápachu, stejně tak i změny v moči a frekvenci močení)
  • potíže s polykáním
  • kašel, sucho v krku

Jaké příznaky přivedli k lékaři vás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články