Únava, bolesti svalů i kostí: I tak se projevuje nedostatek vitaminu D

Vitamín D tělo získává ze slunce. Proto byste měli chodit hodně ven a odhalit sluníčku větší část kůže, kterou se vitamín D do organismu vstřebává. Získat ho můžete také z potravy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nedostatek vitamínů není bohužel nic neobvyklého. Po dlouhé zimě má mnoho lidí nedostatek vitamínu D, který lidský organismus vstřebává kůží ze sluníčka. Nejvíce ho potřebují děti, aby se jim správně vyvíjela kostra. Vitamín D je velmi důležitý, aby tělo dokázalo vstřebávat vápník. Doplňky stravy s vitamínem D by měly být až na posledním místě, vždy je lepší získat tento vitamín ze sluníčka a z potravy.

Jak poznáte, že máte nedostatek vitamínu D?

Nízkou hladinu vitamínu D tělo hlásí následujícími příznaky:

Krvácení dásní

Zarudnutí nebo krvácení dásní může být jedním z příznaků, že máte málo vitamínu D, jak potvrzuje také web Healthline. Pokud nejste schopni posoudit stav svých dásní sami, vypravte se k zubaři.

Celodenní únava

Vstáváte ráno po vydařeném spánku celí unavení? Nepomáhá ani zdřímnutí? Nejpravděpodobnější příčinou je nedostatek vitamínů. Hlavně vitamín D hraje v boji proti únavě zásadní roli, protože pobyt na slunci dodává tělu energii a dobrou náladu.

Špatná nálada a sklony k depresi

Ne každý den má člověk chuť jít novému dni s hlavou hrdě vztyčenou. Někdy jsou dny, kdy by člověk nejraději nevylezl z postele. Stává-li se to jednou za dlouhý čas, je to v pořádku. Pokud máte tyto dny pořád, je čas vyrazit na sluníčko. Díky pobytu na slunci se uvolňuje serotonin, hormon dobré nálady, který vám pomůže cítit se dobře.

Žena ve slunečnicovém poli se vystavuje slunci iZdroj fotografie: Freepik
Pobyt na slunci je pro příjem vitamínu D přirozenou cestou klíčový.

Bolest celého člověka

Bolí vás pořád svaly a klouby? Může to být nízkou hladinou vitamínu D. To způsobuje celkovou bolest těla, jak píše například web MedicalNewsToday.

Často marodíte

Nedostatek vitamínů se projevuje mimo jiné také tím, že chytíte každou rýmičku, nachlazeníčko či kašlík, který kolem vás jenom proletí. Imunitní systém potřebuje vitamíny, hlavně vitamín D, který pomáhá imunitě odstraňovat zánět v buňkách. S doplňováním D vitamínu to ale nepřežeňte, můžete si přivodit velké problémy předávkováním, jak jsme na JakZdravě již varovali.

Desítky tisíc Čechů válčí s autoimunitním onemocněním. Vitamín D a omega-3 mastné kyseliny snižují jeho riziko

Zvláštní pocení

Pokud se vám často potí hlava, může to být nedostatkem vitamínu D. Promluvte si se svým lékařem. Může se takto projevovat nízká hladina vitamínu D u dospělých, častěji se ale takto projevuje u dětí. Nedostatek vitamínu D může způsobovat také problémy s trávením, jak psala naše redakce již dříve.

Jak doplňujete vitamín D vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články