Pupínky na hýždích představují velmi choulostivý problém, který naštěstí obvykle nevyžaduje návštěvu lékaře. V některých případech však může značit i vážnější onemocnění.
Pupínky na zadku mohou být jen obyčejné akné, tedy zanícené potní žlázky či vlasové folikuly. Odborníci z MedicalNewsToday vysvětlují, že akné na obličeji je něco jiného než akné na hýždích. Nereaguje tedy na stejné přípravky. Akné na hýždích se odborně nazývá folikulitida a postihuje spíše vlasové folikuly než kožní póry. U pupínků na zadku se navíc vůbec nemusí jednat o akné, ale o závažnější problém.
Akné je nejmenší problém
Přestože je akné (ať už se objeví kdekoli) esteticky nepříjemné, obvykle nebývá spojeno s žádnou zdravotní komplikací. Výjimečně může značit například alergii na lepek či problémy s játry, jak jsme již na JakZdravě zmiňovali. Obvykle však jde čistě o zanícené póry, které dle lékařky Sharleen St. Surin-Lord, MD můžete obvykle vyřešit zvýšenou hygienou, výběrem kvalitního spodního prádla z bavlny, sedavými koupelemi ve slané vodě či zinkovou mastí.
Další příčiny pupínků na hýždích
V některých případech však pupínky na zadku nemusí být pouhým akné, ale jiným onemocněním, které akné pouze připomíná. Léčba je pak obvykle o něco složitější. Může se jednat například o:
- Opar: Pokud máte na hýždích malé, červené, svědivé puchýřky, mohou být způsobeny oparem. Ten sice nelze zcela odstranit, ale příznaky lze alespoň zmírnit.
- Plísňová infekce: Je charakteristická vyrážkou, svěděním a olupováním kůže. Může se vyskytnout i na nohou.
- Lupénka: Kůže je zarudnutá a olupuje se. V tomto případě je rozhodně vhodné navštívit lékaře a vyzkoušet i některý z domácích léků, které jsme vám na JakZdravě již doporučovali.
- Ekzém: Pokud pokožka i svědí, může být na vině ekzém. Důsledně se vyhýbejte syntetickým materiálům a poraďte se s odborníkem.
- Hemoroidy: Svědění se v tomto případě týká i konečníku a jde vlastně o křečové žíly. Jedná se o velmi častý stav a většinou je způsoben chronickou zácpou. Opět je více než vhodné navštívit lékaře.