Přírodní oleje lisované za studena mají zázračné anti-aging výsledky. Každý druh poskytuje pokožce jinou péči

Kdo by nechtěl mít pevnou a hladkou pokožku, na které nejsou viditelné známky stárnutí. I pleť potřebuje správnou výživu, a tu nejlepší získá prostřednictvím rostlinných olejů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Víte, že pokožka je vlastně největším orgánem lidského těla? Její plocha u dospělého dosahuje téměř 1,8 m2 , což odpovídá 7 % jeho celkové tělesné hmotnosti. Pokožka tvoří přirozenou bariéru mezi vnějším a vnitřním prostředím a vyžaduje potřebnou péči. Bez hydratace a promašťování se obejde málokterá lidská kůže, říká dermatoložka Noori Kim, MD. Které přírodní oleje jsou pro pleť nejlepší?

Rostlinné oleje lisované za studena

Kromě pleťových mlék s obsahem vitamínů a minerálů jsou pro péči o pokožku vhodné přírodní rostlinné oleje, a to nejlépe lisované za studena. Oproti rafinovaným a minerálním si tyto oleje zachovávají cenné látky, které pleť umí lépe využít, neucpávají póry a výborně se vstřebávají. Pokožka díky nim lépe dýchá, než když ji natřete olejem průmyslově zpracovaným za vysoké teploty. Nabídka na trhu je poměrně pestrá. K dispozici je mandlový olej, arganový olej, šípkový olej, avokádový olej, olej z hroznových jader či jojobový olej.

Kokosový a jojobový olej

Pro péči o pleť se využívá kokosový olej z čerstvého kokosu, jenž si zachovává svou přirozenou vůni i chuť. Obsahuje mastné kyseliny a polyfenoly, které pokožku vyživují. To platí i pro jojobový olej lisovaný za studena, jenž napomáhá snižovat produkci kožního mazu u osob náchylných na tvorbu akné. Výborně se vstřebává, a přitom neucpává póry.

iZdroj fotografie: Pixabay
Kokosový olej se používá pro zjemnění pokožky.

Mandlový olej

Velmi oblíbený je mandlový olej, který se získává ze sladkých mandlí. Na pokožku má blahodárný účinek, protože ji uklidňuje a regeneruje. Hodí se zejména pro péči o suchou a citlivou pleť se sklonem k ekzémům a jiným kožním onemocněním. Praktickým pomocníkem je i v situaci, kdy si od sluníčka pleť spálíte. Pravidelným používáním mandlového oleje dochází k vyhlazení pleti a omezení tvorby vrásek.

Arganový olej

Tento olej patří v kosmetickém průmyslu mezi nejdražší a nejcennější oleje. Je bohatý na tokoferoly, karoten, esenciální mastné kyseliny, vitamíny E, A a F. Na pokožku působí jako silný antioxidant, má protizánětlivý účinek a chrání i před UV zářením. Pomáhá v léčby ekzémů, akné i popálenin. I tento olej snižuje tvorbu vrásek.

iZdroj fotografie: Pixabay
Arganový olej patří k nejdražším a nejcennějším olejům.

Šípkový olej

Kdo hledá elixír věčného mládí, možná by měl sáhnout po šípkovém oleji. Funguje totiž jako anti-aging kosmetický přípravek, léčí ekzémy a popáleniny a je vhodný pro všechny typy pleti. Najdete v něm vitamíny A, skupinu B, C, E a K, nenasycené mastné kyseliny, z minerálů pak vápník, hořčík, draslík a železo. Jeho výhodou je, že nezanechává za sebou mastný film na pleti, rychle se vstřebává a zároveň nelepí.

Se kterým rostlinným olejem máte nejlepší zkušenosti?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Myslela si, že její syn zemřel před více než 10 lety. Pak se jeho hlas ozval z telefonu
Události247
Události247
Prodej uhlí hýbe světem
VědaŽivě
VědaŽivě
Vše o Tollundském muži, 2 400 let starém bažinatém těle. Byl tak dokonale zachován, že byl považován za nedávnou oběť
adbz
adbz
Doba sušení prádla se zkrátí na polovinu: Do pračky stačí přidat ručník, funkční je také metoda „na burrito“