Přírodní oleje lisované za studena mají zázračné anti-aging výsledky. Každý druh poskytuje pokožce jinou péči

Kdo by nechtěl mít pevnou a hladkou pokožku, na které nejsou viditelné známky stárnutí. I pleť potřebuje správnou výživu, a tu nejlepší získá prostřednictvím rostlinných olejů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Víte, že pokožka je vlastně největším orgánem lidského těla? Její plocha u dospělého dosahuje téměř 1,8 m2 , což odpovídá 7 % jeho celkové tělesné hmotnosti. Pokožka tvoří přirozenou bariéru mezi vnějším a vnitřním prostředím a vyžaduje potřebnou péči. Bez hydratace a promašťování se obejde málokterá lidská kůže, říká dermatoložka Noori Kim, MD. Které přírodní oleje jsou pro pleť nejlepší?

Rostlinné oleje lisované za studena

Kromě pleťových mlék s obsahem vitamínů a minerálů jsou pro péči o pokožku vhodné přírodní rostlinné oleje, a to nejlépe lisované za studena. Oproti rafinovaným a minerálním si tyto oleje zachovávají cenné látky, které pleť umí lépe využít, neucpávají póry a výborně se vstřebávají. Pokožka díky nim lépe dýchá, než když ji natřete olejem průmyslově zpracovaným za vysoké teploty. Nabídka na trhu je poměrně pestrá. K dispozici je mandlový olej, arganový olej, šípkový olej, avokádový olej, olej z hroznových jader či jojobový olej.

Kokosový a jojobový olej

Pro péči o pleť se využívá kokosový olej z čerstvého kokosu, jenž si zachovává svou přirozenou vůni i chuť. Obsahuje mastné kyseliny a polyfenoly, které pokožku vyživují. To platí i pro jojobový olej lisovaný za studena, jenž napomáhá snižovat produkci kožního mazu u osob náchylných na tvorbu akné. Výborně se vstřebává, a přitom neucpává póry.

iZdroj fotografie: Pixabay
Kokosový olej se používá pro zjemnění pokožky.

Mandlový olej

Velmi oblíbený je mandlový olej, který se získává ze sladkých mandlí. Na pokožku má blahodárný účinek, protože ji uklidňuje a regeneruje. Hodí se zejména pro péči o suchou a citlivou pleť se sklonem k ekzémům a jiným kožním onemocněním. Praktickým pomocníkem je i v situaci, kdy si od sluníčka pleť spálíte. Pravidelným používáním mandlového oleje dochází k vyhlazení pleti a omezení tvorby vrásek.

Arganový olej

Tento olej patří v kosmetickém průmyslu mezi nejdražší a nejcennější oleje. Je bohatý na tokoferoly, karoten, esenciální mastné kyseliny, vitamíny E, A a F. Na pokožku působí jako silný antioxidant, má protizánětlivý účinek a chrání i před UV zářením. Pomáhá v léčby ekzémů, akné i popálenin. I tento olej snižuje tvorbu vrásek.

iZdroj fotografie: Pixabay
Arganový olej patří k nejdražším a nejcennějším olejům.

Šípkový olej

Kdo hledá elixír věčného mládí, možná by měl sáhnout po šípkovém oleji. Funguje totiž jako anti-aging kosmetický přípravek, léčí ekzémy a popáleniny a je vhodný pro všechny typy pleti. Najdete v něm vitamíny A, skupinu B, C, E a K, nenasycené mastné kyseliny, z minerálů pak vápník, hořčík, draslík a železo. Jeho výhodou je, že nezanechává za sebou mastný film na pleti, rychle se vstřebává a zároveň nelepí.

Se kterým rostlinným olejem máte nejlepší zkušenosti?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články