Škubáte sebou během usínání: Tělo vám vysílá důležitou zprávu

Pokud sebou škubete během usínání, vaše tělo se vám pravděpodobně snaží něco říct. Jakmile na sobě tento příznak rozpoznáte, raději buďte na pozoru.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lidské tělo je úžasný nástroj, který se často snaží komunikovat s myslí člověka pomocí různých příznaků. Jedním z takových jevů je třes před usnutím, který může doplňovat pocit pádu. Jedná se o jasnou zprávu o tom, že je něco v nepořádku, a to zejména pokud se objevuje častěji – v takovém případě je vhodné se na problém zaměřit a snažit se s ním něco dělat, například změnit své spánkové návyky nebo omezit konzumaci alkoholu. A ačkoliv se nejedná o nic závažného, třes může znepříjemnit váš odpočinek.  

Třes během usínání

Určitě znáte ten pocit, když jste se po dlouhém dni konečně dostali do postele a chcete si pořádně odpočinout. Vaše sladké usínání však náhle naruší třes, který vás donutí přemýšlet, zda je s vaším tělem vše v pořádku. Podle vědců je tento jev známý jako hypnagogické škubání, které se vyznačuje pocitem pádu – ten způsobuje určitá vibrace těla. Příčinou problému je nejčastěji nadměrná konzumace kofeinu před spaním nebo užívání některých léků, jako jsou zejména Adderal a Ritalin.

Tento jev se vyskytuje také u příliš vyčerpaných lidí, kteří jsou natolik unavení, že jejich mozek není schopen držet krok s jednotlivými fázemi spánku. Vědci předpokládají, záškuby jsou poslední pokusy o znovuzískání kontroly nad tělem, když usínáte. To vede k uvolnění zbytkové energie z celého dne, která se následně projevuje v náhodných pohybech – lze tedy říci, že se jedná o poslední momenty motorické kontroly. Pokud příznak trápí i vás, nemusíte se obávat – není zdraví škodlivý. Může vám však velmi snadno znepříjemnit den. 

Tipy pro lepší spánek 

Dobrý spánek je klíčovým faktorem pro celkovou pohodu a zdraví, který vám pomůže předcházet hypnagogickému škubání. Zde je několik tipů, jak si zajistit co nejlepší odpočinek: 

  • Vytvořte si pravidelný spánkový režim: pokuste se chodit spát a probouzet se každý den ve stejnou dobu, a to i o víkendech. Tímto způsobem pomáháte svému tělu nastavit vnitřní hodiny a zlepšit spánkový cyklus.
  • Dostatek relaxace: před spaním se vyhýbejte stimulujícím aktivitám, jako je sledování televize, používání počítače nebo mobilního telefonu. Namísto toho si vytvořte relaxační rutinu, jako je čtení knihy, poslech klidné hudby, meditace nebo jóga.
iZdroj fotografie: Depositphotos
  • Pohodlné spánkové prostředí: tma, ticho a pohodlná teplota jsou klíčové faktory pro kvalitní spánek. 
  • Vyhýbejte se těžkým jídlům a pití před spaním: těžká jídla a příliš mnoho tekutin před spaním mohou způsobit nepohodlí a probouzení v noci. 
  • Fyzická aktivita: pravidelný pohyb pomáhá zlepšit spánek – vyhýbejte se mu však těsně před spaním, protože by mohl zvýšit hladinu vaší energie.
  • Omezte kofein a alkohol: tyto stimulanty mohou při konzumaci ve večerních hodinách ovlivnit kvalitu spánku. 
  • Dostatek slunečního světla: být v kontaktu se slunečním světlem během dne vám pomůže nastavit vnitřní hodiny a zlepšit tak spánkový cyklus.

Pokud i přes provedení těchto doporučení trpíte problémy se spánkem a neustálými záškuby, raději se co nejdříve obraťte na svého praktického lékaře.  

Jak často trpíte záškuby vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články