Spát v ponožkách se vyplatí, klidně i v létě: Mohly by pomoci na popraskané paty, dokonce zabrání i návalům horka

Ponožky na spaní jsou pro někoho neodmyslitelnou součástí pyžama, někomu na nohou vadí. I tak ale platí, že nohy v teple znamenají pro pohodlí a spánek hodně.

Nohy v šedivých ponožkách koukající zpod deky i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Míváte problém usnout? Možná vám jen chybí na nohou ponožky, abyste se cítili pohodlněji, uvolněněji a lépe jste se zahřáli. Co se týče nošení ponožek na spaní, tak tady se společnost rozděluje na dva tábory. Jeden tábor bere ponožky na spaní za něco, co porušuje ložnicový bontón. Ti druzí si zase nedokážou spaní bez ponožek představit. Jak to tedy je?

Teplé nohy znamenají pohodu

Teplé ponožky jsou příjemným doplňkem k pyžamu, když si potřebujete udržet nohy v teple. Mnoho lidí nedokáže usnout, když má studené nohy. Ponožky brání prochladnutí a tak se člověku lépe usíná. Existuje ale ještě jeden důvod, proč někteří lidé nosí ponožky na spaní. Je to pro ně součástí péče o nohy, které si předtím ošetří hydratačním krémem. Jak si připravit relaxační léčivou koupel pro nohy, radila v minulém článku naše redakce.

Ponožky do postele urychlí usínání

Web Healthline odkazuje hned na několik vědeckých experimentů, které zkoumaly souvislost mezi rychlostí usínání a nošením ponožek. Výsledek vás asi nepřekvapí, ale rychleji usnuli ti lidé, kteří měli zahřáté končetiny. Tělo nemusí škudlit teplo pro životně důležité orgány, ale může prohřívat rovnoměrně celé tělo bez obav, že mu koncové částí budou stydnout.

Pár v posteli – jedny nohy mají ponožky, druhé jsou holé iZdroj fotografie: Freepik
Podle vědeckých studií usnou rychleji ti, kteří si vezmou na spaní ponožky.

Teplota těla se tedy takto stabilizuje. V tu chvíli může tělo klidně spát. Krevní tlak klesá, mozek vysílá signál tělu, že se bude spát a posílá do těla melatonin – spánkový hormon. Nošením ponožek si můžete díky tomuto mechanismu pomoci rychleji usnout, jak doporučuje i web MedicalNewsToday.

Heřmánkový čaj je jako ukolébavka: Pomůže usnout, zkvalitní spánek, také ale zlepší trávení

Co když ale ponožky nesnesu?

Pokud vám ponožky na nohou v posteli hodně vadí, nezoufejte. I tak můžete lépe spát. Můžete si zahřát nohy tak, že si položíte do nohou teplou vodu v láhvi nebo termofor, dáte si přes nohy o přikrývku víc nebo si pořídíte vyhřívací dečku. Můžete to ještě pojistit teplou koupelí nebo sprchou, abyste zahřáli celé tělo. Přidat do koupele si můžete levanduli, protože její vůně pomáhá zklidnit a navodit spánek, jak jsme na JakZdravě již psali dříve.

Jak to máte s ponožkami na spaní vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články