Únava, bolesti hlavy a svědící pokožka: Klidně by se mohlo jednat o spavou nemoc

Spánková nemoc je nebezpečný problém, který se může snadno podepsat na vašem zdraví. Pokud rozpoznáte jeho typické příznaky, raději vyhledejte pomoc.

                   

Spánek ke svému životu potřebujete zdaleka nejvíc – nedávno jsem se doslechl o tom, že je mnohem důležitější než například zdravá strava nebo pravidelný pohyb. Dnes se tedy zaměřím na to, co je to spánková nemoc známá také jako trypanozomiáza a jak se tento závažný problém projevuje. Jedná se totiž o druh parazitické infekce, která se vyskytuje v daleké Africe a přenášet ji mohou nejčastěji mouchy. O jejích příznacích a rizikových faktorech varoval web Healthline a pozor by si měl dávat každý. 

Nejčastější příznaky spavé nemoci 

Existují dvě verze spánkové nemoci, přičemž každá z nichž pochází z různých oblastí subsaharské Afriky a je způsobena mírně odlišnými parazity. Oba kmeny těchto mikroorganismů však mohou způsobit smrtelné poškození organismu, pokud nedojde k okamžité léčbě, a proto by měl každý brát na vědomí rizika tohoto nebezpečného problému. Nejde totiž jen o to, že způsobuje nedostatek spánku, který jak jsme psali na JakZdravě může mít sám o sobě závažné dopady na lidské tělo, ale také mnoho dalších závažných příznaků. 

Jak poté uvádí web DNDi, spavou nemoc může být obtížné zavčasu diagnostikovat, neboť si pacienti mohou její prvotní příznaky plést s jinými, méně závažnými stavy. Problémy se poté dostaví až v momentě, kdy poškodí organismus natolik, že začne způsobovat změny v chování, záchvaty nebo dokonce také halucinace. V první fázi můžete očekávat následující: 

  • kožní vředy
  • bolest hlavy
  • horečku
  • otok lymfatických uzlin
  • svědivost pokožky
  • bolest kloubů
  • častější únavu
  • otok v játrech nebo slezině
  • nevysvětlitelné hubnutí

Jakmile se tyto příznaky objeví, je v každém případě dobré poradit se se svým lékařem, který vám provede diagnózu a stanoví, o jaký problém se skutečně jedná. Pokud však nezakročíte včas a parazité se přesunou z krve do mozku, mohou začít způsobovat závažnější příznaky, jako je nespavost, denní ospalost, ztráta motorických schopností, neustálý zmatek a také halucinace. V případě, že na sobě pociťujete některé z těchto stavů, je nezbytné, abyste co nejdříve vyhledali pomoc. 

Žena v dece, s kapesníkem, na stolečku jsou léky, citron a sklenice vody iZdroj fotografie: Freepik
Spavá nemoc může způsobovat silnou bolest hlavy

Rizika nakažení a možnosti léčby 

Riziko nakažení spavou nemocí hrozí především lidem, kteří žijí v oblastech subsaharské Afriky a pravidelně navštěvují pastviny nebo lesy. Pokud se tedy chystáte vydat do těchto oblastí, buďte obzvláště pozorní, a to zejména před mouchami, které nemoc přenáší. O tom, jak poznat, co vás kouslo podle vzhledu postižené oblasti, jsme se již na našem webu taktéž zmiňovali. Žádná další rizika s rozvojem toho problému nejsou spojována, avšak lékaři upozorňují, že může postihnout naprosto každého, a to nehledě na věk jedince. 

Jedinou dostupnou léčbou proti této nemoci bylo donedávna užívání melarsoprolu – léku ze 40. let 20. století, který pocházel z arsenu a byl tak toxický, že jeho užívání mohlo způsobit smrt pacientů. Po roce 2009 byl naštěstí vyvinut nový lék NECT, který představoval bezpečnější kombinovanou léčbu sestávající z pilulek a 14 intravenózních infuzí. I tato léčba však nebyla nejbezpečnější a navíc ji doprovázelo mnoho komplikací. Dnes je považován za nejúčinnější lék fexinidazol, který účinně zabijí oba druhy parazitů a je schválen odborníky.

Jak se před spánkovou nemocí chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články