Poznejte snadno, co vás štíplo, a zavčas jednejte. Nevědomostí si můžete zadělat na trvalé zdravotní neduhy, v nejhorším případě fatální

Ať už jste ve vodě, na zahradě nebo v lese, všude se objevuje otravný hmyz, který bohužel často útočí, a vy pak máte na kůži svědivé kousnutí. Každé je trochu jiné.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hmyz, jako jsou včely, mravenci, vosy, blechy, mouchy, komáři a mnohdy i pavouci, vás může kousnout nebo bodnout, pokud se přiblížíte. Jakmile vás hmyz kousne, můžete pocítit bolest. Často následuje alergická reakce na jed, který se do vaší kůže dostal ústy nebo žihadlem hmyzu. Pokud máte silnou alergii na hmyzí jed, může být pro vás kousnutí dokonce smrtelné. Proto je třeba být velice opatrní.

Bodnutí od komára

Bodnutí od komára vypadá jako malá bulka, která se objeví chvilku poté, co vás komár bodne. Boule bude červená, tvrdá a svědící. Může se objevit i otok. Komáři vás klidně můžou pobodat na tom stejném místě vícekrát.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kousnutí od mravenců

Mravenci jsou malí, agresivní, černí nebo červení (zrzaví), a hlavně jedovatí. Jejich kousnutí je velice bolestivé. Když vás mravenci pokoušou, udělají se vám na kůži zarudlé oteklé skvrny, na kterých se utvoří puchýře. Kousance pálí, svědí, bolí, a vydrží až týden. U některých lidí mohou způsobit těžkou alergickou reakci, pak je třeba ihned navštívit lékaře.

Kousnutí blechami

Kousnutí od blech se většinou objeví ve spodní části nohou, nejčastěji u chodidel a kotníků. Jsou to svědivé červené bulky, které mají okolo červený otok. Objevují se ihned po pokousání.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokousání od vší

Vši jsou paraziti, kteří postihují člověka. Živí se krví a v místě kousnutí se objevuje červená, svědivá imunitní reakce. Dospělé vši mají šest nohou a jsou velké asi jako sezamové semínko. Vajíčka (hnidy) si můžete snadno splést s lupy, jsou malinké a světlé.

Flek po zapitém klíštěti

Když se do vás zapije klíště, mnohdy si toho nemusíte ani všimnout, protože nic nepocítíte. Proto je třeba se pokaždé, když přijdete z lesa nebo louky, pořádně prohlédnout. Po zapití se vám na kůži může utvořit flek, který bolí, pálí a svědí. V takovém případě je nejlepší navštívit lékaře.

iZdroj fotografie: Depositphotos
.

Kousnutí od pavouka

Většina pavouků pro vás není nebezpečná, protože má tak slabá kusadla, že ani neprokousnou kůži. Mezi nebezpečné pavouky patří například černá vdova, která se několikrát objevila volně i v Česku. V místě kousnutí se může objevit jedna vyvýšená boule, která může zrudnout a začít bolet.

Bodnutí od včely

V místě bodnutí se často objeví bolest, otok, zarudnutí nebo svědění. Tam, kde vám zůstalo žihadlo, se po vyndání může objevit bílá skvrna. Včely, na rozdíl od vos a čmeláků, mohou píchnout pouze jednou, protože jim odpadne žihadlo s částí vnitřností a ony zemřou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak léčit kousnutí a bodnutí

Většinu kousnutí a bodnutí lze léčit doma, hlavně pokud je reakce mírná. Nejprve odstraňte žihadlo, pokud je ve vaší kůži, zasažené místo omyjte a přiložte na něj led. Pokud se objeví vážnější příznaky, okamžitě vyhledejte lékaře. A jestliže si myslíte, že vás kousl jedovatý pavouk, rozhodně na nic nečekejte a vydejte se k odborníkovi.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články