Za 5 sekund se dá odhalit problém s plícemi. Stačí mít po ruce několik zápalek

Otestujte si, jak jsou na tom vaše plíce pomocí jednoduchého testu. Stačí vám na to jen několik vteřin a krabička zápalek.

hořící zápalka i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Některá plicní onemocnění jsou zcela běžná a velmi dobře léčitelná. Jiná, jako například chronická obstrukční plicní nemoc, plicní fibróza, astma či rakovina plic se buď léčí jen velmi obtížně, anebo je není možné vyléčit vůbec. Včasná diagnóza však obvykle zlepší prognózu a i v případě nevyléčitelných nemocí dokáže přispět ke zlepšení kvality života. 

Odborná vyšetření plic

Existuje několik způsobů, jak můžete zjistit, zda vaše plíce fungují správně. Nejspolehlivější jsou samozřejmě odborná vyšetření lékařem, jako je spirometrie, pulzní oxymetrie, rentgen či CT hrudníku, bronchoskopie a další, jak jsme již podrobně na JakZdravě v souvislosti s tímto tématem popisovali. Pokud tedy máte obavy o zdraví svých plic nebo pokud máte příznaky, jako je dušnost, kašel či bolest na hrudi, měli byste se poradit s lékařem. Lékař vám může doporučit vhodné testy na zjištění stavu vašich plic a navrhnout vhodnou léčbu.

Příznaky onemocnění plic

V případě onemocnění plic si obvykle můžete všimnout některých typických příznaků, mezi které patří zejména:

  • Dušnost: Pokud jste dušní i při lehké fyzické aktivitě, může to být známka problémů s plícemi, jako je například astma, chronická obstrukční plicní nemoc nebo plicní fibróza. Dušnost je však příznakem i dalších onemocnění, včetně infarktu, jak už jsme na JakZdravě zmiňovali, proto ji vždy konzultujte s lékařem.
  • Kašel: Dlouhotrvající kašel, který se nelepší, případně je spojen s vykašláváním krve či krvavého hlenu může být  v lepším případě známkou infekce, případně bronchitidy či zápalu plic, v horším případě se však může jednat i o rakovinu plic.
muž vykašlává krev iZdroj fotografie: Depositphotos
Vykašlávání krve, sípání a chrapot mohou být varovnými signály onemocnění plic.
  • Bolest na hrudi: Bolest na hrudi, zejména pokud je doprovázena dušností, kašlem nebo horečkou, může být známkou infekce, zánětu nebo jiného plicního onemocnění.
  • Únava a slabost: Pokud se cítíte neobvykle unavení nebo slabí, a to i při běžných denních aktivitách, může to být známka nedostatečného zásobení těla kyslíkem, což může být spojeno právě s problémy s plícemi.
  • Změna barvy nehtů a rtů: Pokud si všimnete, že barva vašich rtů nebo nehtů se stává modravou nebo šedou, může to být známka nedostatečného okysličení.
  • Nezvyklé zvuky při dýchání: Pískání nebo hvízdání při dýchání může být také známkou plicního onemocnění.

10 rostlin, které čistí plíce, zabraňují bronchitidě a astmatu. Babky kořenářky doporučují mimo jiné i lékořici nebo oregano

Test se zápalkou

Můžete také vyzkoušet jednoduchý orientační test se zápalkou. Podržte si asi 30 cm od úst hořící zápalku a pokuste se ji jedním silným výdechem bez výrazného našpulení rtů sfouknout. Pokud se vám to podaří, je pravděpodobně vše v pořádku a vaše plíce jsou zcela zdravé. Pokud se vám to nepodaří, rty našpulte a zkuste to znovu. Nepodaří-li se to ani tentokrát, objednejte se k lékaři na specializované vyštření.

Jak se vám test vydařil?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články