Suchý kašel zmizí cobydup, skvělým pomocníkem je cibulový čaj

Kašel patří ke zvláště otravným příznakům nachlazení. Proto není divu, že se ho každý chce co nejrychleji zbavit. Podívejte se, co vám pomůže ho zmírnit.

Žena používající masku od nebulizátoru i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Kašel, zvláště suchý a dráždivý, patří k nejméně příjemným příznakům nachlazení. Hlavně noční kašel bývá obtížný, a to jak pro nemocného, tak pro jeho okolí. Kašel můžete začít léčit doma s pomocí volně prodejných léků nebo s pomocí přírodních surovin. Pokud se ale kašel nezlepší nebo se bude zhoršovat ještě víc, budete se muset poradit s lékařem.

Babské rady na kašel

Se suchým kašlem si můžete zkusit poradit bez lékaře. Pokud ovšem k tomu nemáte vysokou teplotu a další závažné příznaky, tam byste již pomoc odborníka museli vyhledat, jak upozorňuje i web Healthline.

Základní opatření

Mezi hlavní opatření patří vyměňovat vzduch. Stačí častěji větrat, abyste měli v místnosti příjemně. Vyplatí se také zvlhčovat vzduch, případně rovnou inhalovat vodní páru. Do ní můžete přidat pár kapek oleje (tea tree, mátový, kafrový, eukalyptový). Vhodné je popíjení bylinkových čajů a dodržování dostatečného pitného režimu. Pijte hlavně teplé nápoje, například cibulový čaj, a dodávejte tělu vitamín C.

Jak na kašel v noci

Před spaním je ideální vyvětrat. Chladný a vlhký vzduch zklidňuje sliznice. Pokud vás kašel v noci budí, pravděpodobně se ještě zhoršuje po ulehnutí. Proto si podložte hlavu polštáři, aby byla výš než tělo. Babskou fintu na noční kašel, kterou můžete použít i u dětí, jsme na JakZdravě již popisovali.

Cibule celá a krájená na kolečka s nožem iZdroj fotografie: Pixabay
Cibule pomáhá proti kašli i nachlazení – syrová, ve formě sirupu i ve formě čaje

Priessnitzův zábal

Na kašel pomáhá také Preissnitzův obklad. Dětem se dává bez igelitu, dospělí mohou použít igelitový pytlík. Důležitá je mokrá vrstva, ta se zakryje igelitem a vše se převáže suchou tlustší látkou, například šátkem, jak doporučuje web MedicalNewsToday.

Ananasová šťáva zažene otravný kašel i nachlazení. Rychlá úleva od hlenů a zánětů přírodní cestou je osvědčenou metodou

Cibule jako lék na kašel

Z lidové lékárny se vyplatí sáhnout po cibuli. Můžete si z ní připravit cibulový čaj, sirup nebo si z ní jen vymačkat šťávu. O tom, jak si připravit cibulový čaj psala naše redakce již dříve.

Čím tlumíte suchý dráždivý kašel vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články