Lékaři varují před častým užíváním aspirinu. Na pozoru by se měly mít obzvláště osoby starší 60 let, ale rizika by měl znát každý

Aspirin je dlouhodobě považován za účinný způsob prevence infarktu či mrtvice. Má své nesporné zdravotní přínosy. Není ovšem vhodný pro každého.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Po mnoho let zdravotníci doporučovali každodenní užívání aspirinu jako prevenci infarktu a mrtvice u osob s vyšším rizikem vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Farmaceutka Dr. Alisha D. Vassar-Sellers ovšem upozorňuje na výsledky nedávných studií, které shledaly každodenní užívání aspirinu u některých skupin lidí za velmi rizikové.

Účinky aspirinu

Aspirin je nepochybně moderní zázračný lék. V první polovině 20. století byl jedním z nejoblíbenějších analgetik a v 60. letech 20. století byla objevena jeho schopnost ředit krev. Následné klinické studie ukázaly, že aspirin může snížit riziko srdečního infarktu a mrtvice. To vedlo na počátku 90. let 20. století k rozšířenému přesvědčení, že nízké denní dávky aspirinu by mohly být slibnou preventivní léčbou pro zdravé dospělé osoby starší 50 let.

Nebezpečí aspirinu

Postupem času začalo mnoho výzkumníků tyto rady zpochybňovat. Koneckonců, pokud je aspirin lékem na ředění krve, může jistě zvýšit riziko závažného krvácení. A to vyvolává klasickou lékařskou otázku: Převažuje potenciální škodlivost aspirinu nad jeho přínosem? Odpověď na tuto otázku se snažilo najít několik výzkumných týmu a bylo provedeno několik nezávislých studií. 

Na jejich základě aktualizovala přední skupina amerických odborníků svá zdravotní doporučení a oficiálně doporučuje, aby lidé starší 60 let neužívali aspirin jako prevenci srdečního infarktu nebo mrtvice. Podle studií z roku 2018 může totiž pravidelné užívání aspirinu způsobit závažné krvácení.

iZdroj fotografie: Freepik

Užívat aspirin či ne

Přínosy a potenciální rizika každodenního či pravidelného užívání aspirinu ovlivňuje několik faktorů. Těmi hlavními jsou věk a zdravotní anamnéza. Pro osoby starší 60 let je doporučení zcela jasné. V případě, že není diagnostikováno žádné předchozí srdeční onemocnění nebo mrtvice, převažuje potenciální škodlivost aspirinu nad jeho přínosem.

Stále ovšem existuje mnoho dobrých klinických důvodů pro každodenní užívání aspirinu. Může například prospět lidem, kteří prodělali infarkt nebo mrtvici, je ovšem nezbytné, aby se každý poradil se svým lékařem, zda by měl či neměl aspirin užívat.

Jaký je váš názor na dlouhodobé užívání léků jakožto prevence?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články