Máte žluté nehty? Je potřeba okamžitě kontaktovat lékaře, jde o příznak selhání důležitého orgánu

Barva a konzistence nehtů jsou důležitým ukazatelem vašeho zdraví. Nepodceňte péči o ně. Pokud se vám jejich barva nezdá, vyrazte k lékaři a na nic nečekejte.

Žena vylekaně pozorující své ruce i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pozorujete-li změny na nehtech, můžete být klidní. Většina změn během života bývá neškodná. Někdy se ale objeví situace, které by vás měly dohnat k odborníkovi pro adekvátní léčbu. Některé změny mohou naznačovat vážné zdravotní problémy. Naučte se proto orientovat v tom, co na svých nehtech můžete vidět. Podle toho snadno vyhodnotíte, na kolik je váš stav vážný.

Žluté nehty

Žlutá barva nehtů může ukazovat na problémy s játry či plícemi. Často mají nehty a prsty do žluta zbarvené kuřáci od nikotinu. Žlutým zbarvením se také může projevovat plíseň, ke které se přidává ještě změna konzistence nehtu a nepříjemný zápach. Jak na plíseň nehtů radila naše redakce na JakZdravě nedávno. Žlutá barva, která připomíná olejovou skvrnu, může znamenat i nehtovou formu lupénky, jak varuje web ClevelandClinic. V obou případech musíte vyhledat dermatologa, který pomocí odběru kousku nehtu určí, o které onemocnění se jedná.

Bílé skvrny na nehtech

Velmi často si na nehtech můžete všimnout bílých skvrn. Bývají následkem poranění nebo nesprávné manikúry. Někdy se tak může projevovat alergická reakce nebo chybění některých minerálů (zinek, vápník) nebo bílkovin v těle. Jen výjimečně se tak projevují závažné choroby jater, ledvin, srdce nebo plic. Může se tak projevovat i psoriáza (lupénka), ale žlutavé zbarvení je v tomto případě častější, jak potvrzuje web Healthline.

Ruce se zdravými nehty iZdroj fotografie: Freepik
Věnujte pozornost barvě svých nehtů. Zdravý vzhled není samozřejmost.

Změny konzistence nehtů

Když se vám nehet začne oddělovat od nehtového lůžka, často tak bývá po úraze. Někdy si takto s nehty pohrává psoriáza (lupénka), která nehet natolik zničí, že se nakonec odloučí. Změna tvaru nehtu také nebývá u psoriázy nic neobvyklého, může se ztlušťovat, přesto ale zůstává křehký. Na křehké nehty mohou pomoci různé zpevňovače, například česnekový, o kterém naše redakce psala dříve. Pokud se nehty zakřivují a zaoblují směrem dolů, je třeba pomýšlet na anémii, nemoci jater, ledvin, srdce, střev nebo infekci HIV.

30 sekundový zdravotní test. Stisknutí kořenů nehtů a pěstí ukáže, do jaké míry je vaše tělo zdravé

Tmavé a černé skvrny na nehtech

Tmavé a černé skvrny se objevují po úderu do nehtu, kdy se pod nehet vylije krev. Pokud jste se ale neudeřili, a přesto máte tmavé skvrny na nehtech, spěchejte k lékaři. Taková barva může naznačovat rakovinu.

Jaké projevy na nehtech jste řešili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články