Aby vám nepadaly!

Padají vám vlasy? Tak alespoň vy nepropadejte panice. Dnes už existují způsoby, jak tento jev zmírnit. V některých případech ho dokonce zastavit.

i Zdroj obrázku: Pixabay
                   

Medicínský název pro padání vlasů je alopecie obnášející menší počet nebo úplnou absenci vlasů. Medicína alopecii rozděluje na dědičnou, generalizovanou a lokalizovanou.

Dědičná alopecie

Dědičná alopecie je klasickou mužskou plešatostí. Postihnout ale může i mladé ženy stejně jako ženy po menopauze. Onemocnění má několik stádií. Vlasy nejdříve mizí ze spánků a temene, kde je nahrazuje jemné chmýří. Postižená oblast se postupně rozšiřuje, zatímco hranice normálního vlasového porostu ustupuje.

Generalizovaná alopecie

Při gereralizované alopecii vypadávají vlasy najednou ve velkých množstvích a skoro na celém povrchu hlavy zůstává pouze téměř neviditelná pokrývka. K takovým ztrátám dochází proto, že všechny současně dospívají do klidové fáze, po níž zhruba za tři měsíce vypadávají. Pokud se podaří odstranit primární příčinu, růst vlasů se obnoví. Mezi tyto příčiny vypadávání vlasů patří především různé formy stresu, jaký způsobuje například chirurgický výkon, déletrvající nemoc, chemoterapie, ale také třeba porod.

Lokalizovaná alopecie

K této formě alopecie často vede permanentní poškození kůže, například jejím spálením či radioterapií. Jinou častou příčinou bývá poškození vlasových kořínků. K takovému poškození vede nadměrné vytrhávání vlasů, bez něhož se neobejdou některé účesy, nebo vzácné onemocnění trichotilomanie, při kterém si postižený vlasy sám vytrhává.

Způsoby léčby

K zakrytí alopecie se často používají paruky. Jako permanentní metoda náhrady ztracených vlasů se někdy osvědčuje transplantace vlasů. Na generalizovanou alopecii ale můžete vyzkoušet kvalitní doplňky na růst vlasů. Velmi účinné se ukazuje třeba tzv. vlasové hnojivo s aminokyselinami s obsahem síry (methionin a cystin) a vitamíny skupiny B3 důležité pro růst a kvalitu vlasových buněk a jejich návrat k přirozenému stavu. Někdy také k opětovnému růstu vlasů napomůže antihypertenzívum minoxidil.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 417 hlasů
Nahlásit chybu
DámskýDeník
5 znamení zvěrokruhu se v roce 2022 doslova promění v magnet na peníze. Jste mezi šťastlivci, kteří si finančně polepší?
Události247
Video, kde těžce nemocný prezident Zeman podepisuje dokument o svolání Sněmovny, prozrazuje mnohé
VědaŽivě
Psychologický test: Jaký obrázek podle vás zobrazuje rodinu? Volba prozradí, zda bylo vaše dětství příjemné nebo si nesete traumata
adbz
Domácí směs ze 2 složek vydrhne roky nesmytelnou špínu z hrnců i pánví. Během 5 minut budou jako nové