Cholesterol se této bylinky bojí jako ohně, natrhat si ji může venku úplně každý

Aronie neboli jeřabina černá bývá na podzim obtěžkána plody – temně modrými bobulemi. I když jsou na chuť svíravě kyselé, stačí je trochu upravit a lék je na světě.

Plody aronie na podzim i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Kromě klasických bylinkových čajů se můžete porozhlédnout, jestli ve vašem okolí neroste keř aronie, jinak také lidově nazývaná jeřabina černá. Má tmavě modré bobule s kyselou chutí, které obsahují velké množství vitamínů, antioxidantů a antokyanů. Jestli hledáte přírodní lék, který vám pomůže udržet si pevné zdraví, pak jste právě jeden našli.

Aronie je vitamínová bomba

Bobule aronie, jak potvrzuje také web Heatlhliene, obsahují vitamíny z řady B, vitamín C a P. Dále obsahuje karoteny, pektiny a třísloviny. Zapomenout nesmíme ani na antioxidanty, které pomáhají bojovat proti volným radikálům.

Účinky aronie na zdraví

Pokud budete pravidelně jíst bobule aronie nebo pít její šťávu, sníží se vám vysoký tlak, klesnou zánětlivé procesy v těle a ubydou vám problémy se štítnou žlázou. Kromě toho, jak dodává web NIH, obsahují plody aronie železo, které pomáhá při chudokrevnosti. Aronie se doporučuje i dětem, protože obsahuje jód. Ten je potřeba pro správný vývoj mozku, kostí, zubů a štítné žlázy.

Jeřabiny na větvi iZdroj fotografie: Pixabay
Plody aronie obsahují velké množství vitamínů a pomohou proti nemocem.

Plody aronie snižují riziko srdečně-cévních onemocnění, posilují imunitní systém a mají protizánětlivé a protinádorové účinky. Dále podporují činnost jater a ledvin, udržují zdravou žaludeční sliznici a pomáhají z těla vylučovat nadbytky soli. Jejich konzumace pomáhá také při nemocech močových cest, působí proti cukrovce a zlepšuje paměť. O dalších účincích aronie si můžete přečíst v dalším článku z klávesnice naší redakce.

Bobkový list pomůže na cholesterol a poradí si s hladinou cukru v krvi

Jak se využívá aronie

Plody aronie můžete sušit stejně jako šípky nebo se z nich dá připravit například marmeláda nebo kompot. Nejlepší je vytvořit z čerstvých plodů šťávu do sirupu. Nasbírané plody můžete použít i do koláčů. Listy aronie sbírané na jaře můžete využít pro přípravu čaje. Velmi účinná je také tinktura, o které jsme na JakZdravě již psali.

Jak využíváte aronii vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články