Bez dostatku vlákniny to v těle nemůže správně fungovat. Možná chvilku, ale rozhodně ne dlouhodobě. Podívejte se, proč je vláknina tak důležitá.
Vláknina je veledůležitou složkou potravy. Zajišťuje správné trávení a pomáhá v prevenci rakoviny tlustého střeva. Vláknina pomáhá střeva čistit, odstraňovat usazeniny a škodlivé látky. A to samozřejmě není vše, k čemu ji vaše tělo nutně potřebuje.
Výhody vlákniny ve stravě
Strava bohatá na vlákninu pomáhá zlepšovat funkce kardiovaskulárního systému a chrání srdce před nemocemi. Vláknina, jak popisuje WebMD, má také nezanedbatelný vliv na metabolismus tuků, zvláště zabraňuje jeho hromadění v oblasti pasu. Je vhodná pro diabetiky, protože pomáhá regulovat hladinu krevního cukru. Kromě toho vláknina snižuje záněty v těle a udržuje přirozenou a fungující střevní mikroflóru.
Podle Světové zdravotnické organizace se doporučená denní dávka vlákniny pohybuje okolo 20-40 gramů. Pokud toto množství dodržíte, snížíte riziko, že se u vás rozvine cukrovka, ateroskleróza nebo rakovina tlustého střeva, jak uvádí také web MedicalNewsToday.
Potraviny s vysokým obsahem vlákniny
Jak zařadit do stravy více vlákniny? Jde to snadno. Snižte rafinované cukry a nahraďte je celozrnnými výrobky. Totéž proveďte s pokrmy z rychlého občerstvení. Ty nahraďte čerstvou zeleninou a ovocem. Ze začátku to může být těžké, ale vše je pouze o zvyku. Pokud vás trápí chuť na sladké, na JakZdravě najdete článek, který vám může dobře poradit.
Nejbohatší na vlákninu jsou pšeničné otruby a fazole, je jedno jestli bílé nebo červené, všechny druhy jsou přínosné. Plné vlákniny jsou kokosové lupínky a mák, sušené ovoce (hlavně fíky, meruňky a švestky) a celozrnný nebo žitný chléb. Vhodná je také hnědá rýže. Naše redakce také doporučuje ovesné vločky jako zdroj vlákniny a potravinu, která pomáhá hubnout.
Jíte dost vlákniny?
Jak poznat, že dodáváte vašemu tělu dostatek vlákniny? Její nedostatek se projevuje následujícími příznaky:
- přibývání na váze
- zácpa, plynatost a poruchy trávení
- vysoká hladina krevního cukru
- zvýšený cholesterol
- náhlý a častý hlad, často i krátce po jídle
- zvýšený krevní tlak