Hořká síla pelyňku: Přínos pro zdraví jater a slinivky břišní

Pelyněk je zdraví prospěšná rostlina, která nabízí řadu užitečných benefitů pro lidské tělo. Stačí si z ní připravit nálev či tinkturu a problémy budou brzy pryč.

i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Pelyněk je oblíbená rostlina s dlouhou historií užívání, kterou díky léčivým účinkům znali již lidé ve starověku. Jedná se o vytrvalý keř se stříbřitě zelenými listy, intenzivní hořkou chutí a také halucinogenními účinky – je dokonce známo, že právě díky nim podnítil tvorbu slavných osobností, jako byli Hemingway a Van Gogh. Kromě toho však nabízí řadu zdraví prospěšných účinků a pomůže vám při mnoha onemocněních. Stačí si z něj připravit správnou léčivou tinkturu a veškeré problémy budou brzy pryč. 

Jedinečná síla pelyňku 

Pelyněk se osvědčil zejména při léčbě onemocnění, jako je kandidóza, a to ve formě pravidelných výplachů pochvy či močových cest. Stačí si připravit nálev ze dvou polévkových lžic listů rostliny v obyčejné vodě, do té přidejte trochu sody bikarbony a následně můžete rovnou použít. Abyste získali co nejlepší účinky, je vhodné roztok používat každý den po dobu dvou týdnů. Přívětivé výsledky na sobě rozpoznáte již během několika následujících dní. 

Pokud vás zastihlo nachlazení, můžete do každé nosní dírky kápnout 5 až 10 kapek čaje z pelyňku nebo čaj vypít ke zmírnění obtěžujícího kašle. Rostlina má pak také dezinfekční účinky a lze ji použít k léčbě popálenin. V takovém případě je vhodné připravit si správný obklad, ten namočit do pelyňkového čaje, poté trochu vyždímat a přikládat přímo na rány, řezné rány, vředy nebo popáleniny. Stejně tak se nálev z tohoto nápoje doporučuje k léčbě jater, žlučníku a slinivky – pijte 50 mililitrů třikrát denně po dobu tří týdnů.

Pomůže s křečovými žilami i trávením

Odborníci vychvalují pelyňkový čaj také pro jeho protinádorové účinky – osvědčil se zejména při léčbě a prevenci rakoviny jícnu. V případě, že vás trápí křečové žíly, rostlina vám pomůže i s nimi. Stačí rozmačkat čerstvé listy rostliny a smíchat s jogurtem. Vzniklou pastu nanášejte přímo na postižená místa a poté je ovažte obvazem. Pokud vás přepadli střevní parazité či problémy se zažíváním, můžete si zakoupit také pelyňkovou tinkturu, která je ještě silnější než čaj.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jakmile přípravek získáte, nakapejte 10 kapek do sklenice vody, tekutinu promíchejte a pijte každé ráno na lačný žaludek – pokud lék nepomáhá, můžete vyzkoušet smíchat 2 polévkové lžíce tinktury s 350 mililitry pálenky, čajovou lžičkou kořene mučenky a lžičkou libečku. Tuto směs nechte nejprve uležet po dobu 3 týdnů, přičemž ji každý den promíchejte, a poté pijte 20 kapek zředěných ve lžíci vody třikrát denně po dobu 10 dnů, půl hodiny před jídlem.

S konzumací to nepřehánějte

V neposlední řadě můžete využít také listy rostliny – ty stačí nasekat, smíchat s medem a směs užívat každý den ráno na lačno. Tímto způsobem skvěle očistíte svůj organismus od nahromaděných toxinů a nečistot, které mohou narušovat některé funkce vašeho těla. Berte však na vědomí, že navzdory těmto blahodárným účinkům je důležité konzumovat pelyňkový čaj umírněně. V opačném případě se mohou objevit vedlejší účinky, jako jsou závratě, nespavost a zvracení. A pokud chcete provést očistnou kúru, neměla by trvat déle než 3 týdny.

Jak se pelyněk osvědčil vám?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články