Špenát patří mezi listovou zeleninu. Známý je hlavně pro vysoký obsah železa. Jsou v něm ale i další látky, které v některých případech mohou způsobit problémy.
Špenát je superpotravina, která by ve zdravém jídelníčku rozhodně neměla chybět. Obsahuje hromadu vitamínů a minerálů. Pokud ale není správně tepelně upraven nebo trpíte některými nemocemi, může jeho konzumace škodit. Pro zdravé lidi se hodí jíst syrový, protože si uchovává své pozitivní účinky na zdraví jen v syrovém stavu.
Komu se nedoporučuje špenát
Špenát by měly konzumovat s mírou osoby trpící revmatismem a dnou. Dále se nedoporučuje pacientům se zánětem jater, ledvinovými nebo močovými kameny, osteoporózou, artritidou a záněty v trávicím traktu. Špenát obsahuje kyselinu šťavelovou, která, jak potvrzuje také web LiveStrong, snižuje množství vápníku v těle. Dále obsahuje kyselinu močovou, která je nežádoucí zase při ledvinových kamenech. Jak upozorňuje web Stylecraze, i nadměrná konzumace špenátu může zvýšit riziko vzniku ledvinových kamenů.
Škodlivý špenát po tepelné úpravě
Pokud by se vám někdy stalo, že se listy špenátu změní ze své původní svěží zelené barvy na žlutou, rozhodně ho nejezte v žádné formě. Takový špenát je škodlivý. Nedoporučuje se ani ohřívat v mikrovlnce. Obecně je lepší se vyhýbat tomuto způsobu přípravy jídel, nejen v případě špenátu, jak jsme na JakZdravě již psali. Nejlepší je jíst špenát syrový, protože tak tělo využije jeho potenciál naplno.
Nabitý vitamíny a minerály
Ve špenátu najdete vitamíny A, C, D, E a K. Z minerálů tu nechybí vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík a zinek. Patří mezi potraviny, které se doporučují při anémii a nedostatku kyseliny listové. O jeho pozitivních účincích na zdraví psala naše redakce již dříve. Pokud jste zdraví, rozhodně není důvod se špenátu vyhýbat. Pokud vás některé z výše zmíněných onemocněních trápí, jezte špenát v omezené míře nebo se poraďte s lékařem.