Říkají o něm, že jde o klíč k dlouhověkosti. Jeho užívání dodá pořádnou dávku zdraví

Tato úžasná potravina vám dodá řadu užitečných sloučenin, a pokud ji budete konzumovat pravidelně, můžete se díky ní dokonce dožít mnohem vyššího věku.

Dva spokojení postarší lidé i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pokud si chcete užít dlouhý a zdravý život, měli byste začít především u svých stravovacích návyků. Jsou to totiž právě vybrané potraviny, které vám dokáží buď přidat několik let života navíc, nebo naopak poškodit zdraví a způsobit nebezpečná onemocnění (nejčastěji cukrovka 2. typu nebo obezita). Mnoho odborníků, včetně lékařky Cynthie Sass, proto začalo v poslední době doporučovat konzumaci hroznů, které nabízí nespočet zdravotních přínosů, ochrání vás před rozvojem nebezpečných onemocnění a mohou být dokonce klíčem k dlouhověkosti.

Hrozny jsou tajemstvím dlouhověkosti

Hrozny jsou nejen chutným ovocem, které si můžete dopřát zejména během letních měsíců (nebo také ve formě lahodného vína), ale také skvělým přírodním léčivem. Jejich pravidelná konzumace nabízí nespočet zdravotních přínosů, a to zejména co se týče udržení dobrého zdraví, psychické pohody a také vám dokáží přidat několik let života navíc. Tyto vlastnosti si plody získaly především díky obsahu silných antioxidantů, které navíc podporují rychlost metabolismu a výrazně snižují riziko nebezpečných onemocnění, včetně ztučnění jater. 

Červené víno

I červené víno může pomoci: Je plné antioxidantů, podpoří kontrolu hmotnosti

Abyste z hroznů získali maximální účinek, je dobré konzumovat je naprosto každý den. Tímto způsobem si totiž dle serveru WebMD zajistíte příjem potřebných živin a ochráníte svou genovou expresi, díky čemuž je možné, že se dožijete delšího věku. Stejně tak se můžete těšit na mnoho dalších zdravotních přínosů, které tyto lahodné plody nabízí, včetně podpory srdečního svalu, zlepšení paměti a podpory obranyschopnosti imunitního systému – a mimo jiné mohou být lahodnou svačinou, která vám osladí den při každé příležitosti. 

Zdravotní přínosy hroznů 

Za většinou zdravotních přínosů, které hrozny nabízí, stojí resveratrol, účinný antioxidant nacházející se z velké části ve slupce ovoce (ve větší míře jej obsahují zejména červené hrozny). Tato účinná složka si získala význam zejména díky tomu, že účinně zabraňuje demenci, zlepšuje průtok krve v cévách mozku a díky svým protizánětlivými vlastnostem výrazně snižuje riziko onemocnění, jako je nepříjemné astma, cukrovka 2. typu, obezita, revmatoidní artritida, a dokonce i rakovina. 

Hrozny révy vinné iZdroj fotografie: Pixabay
Hrozny obsahují mimo jiné účinný antioxidant resveratrol, který zlepšuje průtok krve v mozkových cévách

Mimo jiné pak hrozny obsahují také vitamín C, kvercetin a betakaroten, což jsou další silné antioxidanty, které podporují zdraví srdce, snižují vysoký cholesterol a pomáhají odstraňovat volné radikály z těla – to znamená, že snižují riziko vzniku srdečních onemocnění, včetně infarktu myokardu a vysokého krevního tlaku, přičemž podporují pevnost a pružnost cév. Plody jsou poté dobrým zdrojem melatoninu, který je nezbytný pro lepší a klidnější spánek – s kvalitou spánku vám také dokáže pomoci rozmarýn, o kterém jsme na webu JakZdravě nedávno psali. 

Podpora trávení a zdravá kůže 

V neposlední řadě vám poté hrozny pomohou ochránit kůži před nepříjemnými vyrážkami a akné, a jelikož obsahují velké množství vlákniny, tak i trávicími problémy, jako je například nadýmání nebo plynatost. Samozřejmě je také důležité brát na vědomí, že se stále jedná o ovoce plné fruktózy, tudíž by s jeho konzumací měli být opatrní zejména lidé s trávicími problémy a ti, kteří trpí cukrovkou. Další složkou, kterou plody obsahují, je také tanin, který může způsobit různé druhy žaludečních nevolností. 

Pokud by se vám tedy po konzumaci hroznů dělalo špatně nebo byste si všimli na své pokožce vyrážky, raději se poraďte se svým praktickým lékařem. Ten vám pomůže zjistit, zda jsou pro vás vhodné či nikoli. Někteří lidé mohou být na tanin dokonce alergičtí a mohl by jim způsobit vážné komplikace. 

Jak často jíte hrozny vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články