Kopr není jen skvělým pomocníkem v kuchyni, ale také přírodním lékem. Umí toho skutečně hodně, tentokrát ale vyzdvihneme jeho účinky, ze kterých mohou těžit diabetici.
Trápí-li vás vysoká hladina cukru v krvi, řešení se nachází mnohem blíže, než jste si mysleli. Dost možná vám roste doma na zahrádce. Je to kopr, úžasná rostlina s charakteristickou vůní. Hlavně syrový obsahuje velké množství antioxidantů a je úžasným zdrojem vitamínu C. Najdete v něm ale i další důležité vitamíny a minerály, pektin, kyselinu listovou a zdravou vlákninu.
Jak funguje kopr na glykémii
Kopr pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi (glykémii). Obsahuje totiž vanad, který reguluje tvorbu inzulínu a zabraňuje ukládání tuků, jak píše web Heatlhline. To znamená, že se cukr neukládá, ale jde přímo do svalů, kde se přemění na energii a může tak být využit. Vanad také pomáhá snižovat cholesterol, posiluje zuby, kosti a svaly. O dalších účincích kopru si můžete přečíst v článku staršího data na našem webu JakZdravě.
Pozor na předávkování
Kopr užívejte v rozumném množství, případně jeho užívání zkonzultujte s lékařem nebo lékárníkem. Předávkování vanadem může být nebezpečné. Pokud budete kopr jíst pravidelně, během několika měsíců se výrazně sníží hladina cukru v krvi. Pokud jste diabetik, nesmíte sníst hodně kopru najednou. Došlo by k prudkému poklesu hladiny cukru v krvi a vznikl by nebezpečný stav nazývaný hypoglykémie. Jak poznat, že vám nebezpečně klesá hladina cukru v krvi, popsala naše redakce v minulém článku.
Sušený kopr? Proč ne
Kopr je na sušený velmi choulostivý. Obsahuje těkavé látky, které jsou důležité pro správný účinek na zdraví. Tyto látky se při sušení odpařují už při 50-60 °C. Pokud budete kupovat sušený kopr, podívejte se, při jaké teplotě byl usušen. Ze sušeného kopru se dá připravit koprový čaj, který se v některých zemích Evropy běžně popíjí.