Rostlinka s božími účinky: Snižuje krevní tlak a činí zázraky s hladinou cukru v krvi

Kopr se v lidovém léčitelství používá již od starověku. A není se čemu divit, jeho účinky jsou totiž ohromující. Chrání srdce, mozek i kosti, napomáhá trávení i hubnutí.

kopr i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Kopr je rostlina, která je po staletí využívána v kuchyni i lidovém léčitelství, obzvláště k léčbě kojeneckých kolik, zažívacích potíží a na podporu kojení. Odborníci z renomovaného zdravotnického webu Healthline připomínají, že v posledních letech byly pozitivní účinky kopru podrobeny vědeckému zkoumání a ukázalo se, že by mohl mít dobrý vliv i na jiné a závažnější zdravotní obtíže, včetně vysokého tlaku či cukru v krvi nebo na podporu kardiovaskulárního zdraví.

Kopr má pozitivní vliv na mozek i srdce

Kopr jsme na JakZdravě zmiňovali například v souvislosti se zažíváním či jako prostředek ke zmírnění celulitidy a podpoře hubnutí. Jak ale vysvětluje lékař Dany P. Baby, MD, jeho účinky sahají ještě mnohem dál. Díky vysokému obsahu flavonoidů má protektivní účinek na srdce a studie na zvířatech navíc naznačují, že extrakt z kopru může mít pozitivní vliv i na snižování hladiny cholesterolu a triglyceridů. Mimo to snižuje i hladinu krevního cukru a krevní tlak.

Výtažky z kopru jsou spojovány i s protirakovinnými účinky. Jak jsme ostatně již na JakZdravě zmiňovali, studie prokázaly, že může pomoci při prevenci a léčbě rakoviny plic, prsu a tlustého střeva. Z konzumace kopru profituje i mozek a kosti. Kopr navíc zmírňuje menstruační křeče, zlepšuje kompenzaci diabetu 2. typu a má antibakteriální, protivirové a protiplísňové účinky.

srdce iZdroj fotografie: Depositphotos
Kopr podporuje i zdraví srdce a cév

Zařadit kopr do jídelníčku je směšně jednoduché

Kromě obligátní koprovky a smoothies se kopr skvěle hodí i do salátů, slaného pečiva a polévek. Skvěle oživí pečené brambory či maso, vyrobíte z něj výborné jogurtové zálivky či dipy. Hodí se také do marinád a samozřejmě při zavařování zeleniny.

Zažívací potíže a nadýmání eliminuje koprový čaj. Nezpůsobuje vedlejší účinky, je vhodný pro děti i kojící

Co se skladování čerstvého kopru týče, nejprve je potřeba lístky lehce postříkat vodou a volně je zabalit do papírové utěrky. Poté je vložte do uzavíratelného plastového sáčku a bez obav jej můžete týden skladovat v chladničce. Kopr můžete samozřejmě i zamrazit, ale o část živin tím přijdete.

Jaký je váš nejoblíbenější recept s koprem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články