Lidová sedativa a tabletky na spaní: Stačí jediná zdravá rostlinka, která si poradí i s depresemi

Než začnete zahánět problémy se spánkem a depresí návykovými léky, vyzkoušejte sílu přírody, která vám pomůže bez nepříjemných (a nebezpečných) vedlejších účinků.

kopr i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Potíže se spánkem trápí mnoho lidí, ať už se jedná o problémy s usínáním či časté buzení, výsledek je obvykle totožný: pokles energie, výkonnosti, ale i horší nálada celý následující den. Pokud problém přetrvává, můžete začít mít i psychické potíže, které většinu lidí dovedou do stavu, kdy nevyhnutelně sáhnou po prášcích na spaní. Než však zamíříte k lékárničce, zastavte se v kuchyni a vezměte na pomoc kopr. Prokáže vám stejnou službu a nezpůsobí závislost.

Vyhoďte léky na spaní a vsaďte na kopr

Kopr, na rozdíl od léků na spaní, nevyvolává závislost ani žádné nepříjemné reakce. Můžete jím tak snadno nahradit návykové tabletky. Hořčík a vitamin B v kopru mají totiž sedativní účinek, mohou vám tak od nespavosti snadno pomoci. Navíc zvyšují produkci melatoninu, což je hormon, který reguluje spánkový cyklus.

Jak jsme již na JakZdravě zmiňovali, kopr vám může pomoci i s mnoha dalšími obtížemi, protože:

  • napomáhá trávení
  • tlumí menstruační křeče
  • snižuje hladinu cholesterolu
  • chrání před poškozením buněk volnými radikály
  • zlepšuje kompenzaci diabetu 2. typu (snižuje hladinu cukru v krvi)

Kopr navíc posiluje srdce a chrání před rakovinou

Nutriční specialista Miho Hatanaka, RDN tvrdí, že pravidelná konzumace kopru může skutečně velmi připět k celkově lepšímu zdravotnímu stavu a dokáže vám pomoci v boji s mnoha nebezpečnými onemocněními. Kopr, jak jsme již zmínili, snižuje hladinu krevního cukru i hladinu cholesterolu, a z vědeckých studií vyplynulo, že suplementace koprem dokáže již za dva měsíce významně zlepšit hladinu celkového cholesterolu a triglyceridů, čímž podporuje zdraví srdce a cév.

srdce iZdroj fotografie: Depositphotos
Kopr podporuje i zdraví srdce a cév

Výzkumy také naznačují, že kopr může pomoci při prevenci a léčbě rakoviny plic, prsu a tlustého střeva. Je to dáno vysokým obsahem monoterpenů, rostlinných sloučenin, které mají protirakovinné, ale také protivirové, protiplísňové a protizánětlivé účinky.

Kopr pomáhá snižovat deprese

Kopr vám může pomoci i se stavem psychiky. Z výzkumů vyplývá, že kopr vykazuje významný antidepresivní a analgetický účinek, je tak mimořádně prospěšný pro osoby, které trpí depresemi spojenými s bolestmi. Velmi účinný byl v tomto ohledu zejména vodní extrakt kopru z jižního Maroka. Tento druh seženete ve specializovaných internetových obchodech, ale antidepresivní účinky má i běžný kopr, který se pěstuje u nás.

Byliny, které působí na břišní tuk: Kopr mimo jiné i na celulitidu, tymián stimuluje metabolismus

Čaj na spaní z kopru

Lékař  Dany P. Baby, MD doporučuje celou řadu způsobů, jak zařadit kopr do svého jídelníčku. Kromě oblíbené koprové omáčky a tzatziků jej můžete přidat také do různých dipů, smoothies nebo slaných koláčů a palačinek. Úplně nejjednodušší je však připravit si z něj čaj. 

Stačí když do hrnku vložíte 2 lžičky nasekaných čerstvých koprových listů a zalijete je vroucí vodou. Nechte 10 minut odstát a vypijte zhruba půl hodiny před spaním. Kromě čaje z listů můžete připravit i čaj ze semínek, který jsme vám na JakZdravě již doporučovali. Ten je skvělý na hubnutí a snížení krevního tlaku.

Jak se vám kopr při léčbě nespavosti osvědčil?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články