Se lněným semínkem se hubne samo. Mimo to bojuje také proti rakovině a plísním

Lněné semínko pomáhá při žaludečních obtížích, používá se dokonce i při prevenci rakoviny. Dle vědeckých výzkumů navíc opravdu přispívá k hubnutí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Lněné semínko může pomoci při hubnutí, ale nenahradí zdravou stravu se sníženým obsahem kalorií a fyzickou aktivitu. Jak vysvětluje nutriční expert Jared Meacham, Ph.D., navzdory mnoha teoriím na internetu sice nespaluje tuk, ale při hubnutí skutečně pomáhá. Může totiž pomoci kontrolovat chuť k jídlu, zabránit přejídání a snížit pocit hladu. A tím výhody lněného semínka zdaleka nekončí.

Výhody lněného semínka

Lněné semínko zmírňuje především žaludeční a střevní potíže při žaludečních a dvanácterníkových vředech a zánětech trávicího traktu. Díky vysokému obsahu omega-3 mastných kyselin (srovnatelnému s obsahem v rybách) má lněné semínko antiaterosklerotické a dokonce i protirakovinné účinky. Bylo však také prokázáno, že napomáhá hubnutí. Lněné semínko na hubnutí se doporučuje kvůli obsahu vlákniny. 

Vláknina pomáhá zaplnit žaludek a je dlouho trávena, což ovlivňuje vylučování hormonů souvisejících s kontrolou chuti k jídlu. Vláknina navíc snižuje pocit hladu, takže může také snížit počet kalorií přijatých s jídlem. V roce 2017 vědci analyzovali 45 různých vědeckých studií, na jejichž základě dospěli k závěru, že zařazení lněného semínka do jídelníčku může podpořit snížení tělesné hmotnosti, obvodu pasu a BMI.

Jak funguje lněná vláknina

Vláknina obsažená ve lněném semínku také pomáhá snižovat hladinu cukru a cholesterolu v krvi, zlepšuje střevní peristaltiku, zabraňuje zácpě, zmírňuje průjem a příznaky syndromu dráždivého tračníku. Bílkoviny navíc obsahují kyselinu glutamovou, kyselinu asparagovou a různé aminokyseliny, takže jsou cenným doplňkem stravy vegetariánů a veganů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vědecké studie prokázaly, že lněné proteiny podporují imunitní systém, mají protirakovinné a protiplísňové účinky. Lignany a omega-3 kyseliny obsažené ve lněném semínku mají zase protizánětlivé účinky, snižují riziko vzniku metabolického syndromu a srdečních onemocnění.

Pozor je potřeba dát na to, aby lněné semínko neužívali lidé s hormonálními poruchami, ženy trpící endometriózou, těhotné a kojící ženy (vzhledem k tomu, že lněné semínko může působit jako estrogen) a také lidé, kteří se chystají podstoupit operaci (protože může dojít ke snížení srážlivosti krve).

Jak používat lněné semínko na hubnutí

Výše zmíněný zeštíhlující účinek byl pozorován, když se 2,5 g lněného semínka přidalo do nápoje. To však není jediný způsob, jak lněné semínko zařadit do jídelníčku. Níže jsou uvedeny další způsoby:

  • přidávejte si lněné semínko do müsli či do jogurtu
  • použijte jej do salátů
  • přidejte jej do domácího chleba či koláčů 
  • přidejte jej do omáček k masovým pokrmům
iZdroj fotografie: Depositphotos

Většina odborníků na výživu se shoduje, že do jídelníčku lze zařadit 1 až 2 polévkové lžíce lněného semínka denně. Ráno vám dodá syté bílkoviny a vlákninu a večer podpoří vylučování serotoninu (díky obsahu tryptofanu a omega-3 mastných kyselin), který pomáhá lépe spát.

Lněné semínko – jak ho pít

Pokud dáváte přednost užívání semínek v tekuté formě, doporučujeme semínka rozmixovat v zeleninovém nebo zeleninovo-ovocném koktejlu. Smícháním se všechny cenné složky obsažené v semínku lépe zpřístupní tělu. Velmi oblíbeným způsobem užívání semen je zalít je teplou vodou a vypít.

Co vlastně obsahuje

Množství lněného semínka, které můžete užívat při hubnutí, je malé, takže tento doplněk výrazně nezvyšuje obsah kalorií ve vaší stravě. 

Jedna polévková lžíce lněného semínka obsahuje:

  • bílkoviny: 1,3 g
  • sacharidy: 2 g
  • vláknina: 1,9 g
  • tuk: 3 g
  • sodík: 2,1 mg
  • draslík: 56,9 mg
  • železo: 2 % denní potřeby
  • vápník: 1 % denní potřeby
  • hořčík: 6 % denní potřeby
  • kalorie: 37 kcal

Jak užíváte lněné semínko vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články