Hrubá a suchá kůže, časté modřiny a pomalu hojící se rány: Možná vám chybí vitamín C

Bez vitamínu C se vaše tělo neobejde. Pokud jíte málo ovoce a zeleniny, možná právě vás trápí jeho nedostatek. Podle těchto příznaků poznáte, že vám chybí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Aby vaše tělo mohlo normálně fungovat, potřebuje dostatek živin. Pro pevné zdraví hlavně vitamíny a minerály. Všechny vitamíny jsou bezesporu důležité, ale zrovna tento patří mezi nejvýznamnější, nejznámější a zároveň nedostatečně doplňované. Jedná se o vitamín C, jehož příjem je mezi lidmi velmi podceňován. Pokud ho má vaše tělo nedostatek, bude volat o pomoc velmi nepříjemnými příznaky.

K čemu potřebujete vitamín C

Vitamín C potřebuje celé tělo, aby mohlo správně fungovat. Je nepostradatelný pro imunitní systém a pro vstřebávání železa. To by bez něj nebylo vůbec možné. Stejně tak ho potřebují stopové prvky, aby je tělo dokázalo zpracovat. Vitamín C patří mezi silné antioxidanty, které chrání buňky vašeho těla před poškozením. Z toho vyplývá, že když nebude vitamín C, nebude imunita a tělo lehce podlehne nejrůznějším nemocem.

Únava a imunita jsou první na ráně

Jako první si při nedostatku vitamínu C všimnete patrně únavy a slabosti. Za to může nedostatek železa, které se hůře vstřebává, jak bylo vysvětleno výše. Železo je potřeba pro krvetvorbu a okysličování krve. Když není, buňky mají málo kyslíku a jsou méně výkonné a unavené. Často se k únavě přidávají také bezdůvodné změny nálady, hněv a nervozita, jak popisuje také web Healthline.

Ve stejnou chvíli vás začne zlobit i imunita. Budete často nemocní, každá viróza, která kolem vás poletí, si na vás smlsne. Ale nejsou to jen respirační choroby, ale také alergické reakce nebo propuknutí vážnějších onemocnění na podkladě oxidačního poškození buněk.

Žena spící na pracovním stole. iZdroj fotografie: Freepik
Únava a pocit vyčerpání patří mezi první příznaky, že vám chybí vitamíny a minerály.

Kožní projevy a krvácení

Nedostatek vitamínu C se projevuje na kůži vyrážkou nebo tvrdými pupínky. Těmto tvrdým pupínkům se říká keratóza. Všimnete si jich jako hrubé kůže, na které při bližším ohledání objevíte drobný výsev. To ale nejsou jediné změny, které můžete zaznamenat. S nízkou hladinou vitamínu C v těle přichází problémy se zuby, hlavně s dásněmi, které snadno krvácí. O problémech s dásněmi psala naše redakce již dříve.

Tlusté střevo - rakovina

7 bezpečných způsobů, jak si pročistit tlusté střevo a zachovat si mládí. Vsaďte na vitamín C a nezanedbávejte pitný režim

Podle webu MedicalNewsToday patří mezi další projevy modřiny, které se objevují, i když jste se o nic neudeřili. Mohou se objevovat i drobné modřinky různě po těle, hlavně na končetinách. Za to je zodpovědné poškození cév a špatná krevní srážlivost.

Jaké potraviny jsou nejlepší pro doplnění vitamínu C, radíme na JakZdravě v článku staršího data.

Jak si doplňujete vitamín C vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články