Bledá kůže, únava, bolesti hlavy a dušnost: Možná se jedná o anémii

Anémie je často způsobena nedostatkem železa. S jeho doplňky byste však měli být opatrní. Předávkování totiž může mít fatální následky.

anemie i Zdroj fotografie: iStock
                   

Anémie neboli chudokrevnost nastává, pokud je v krvi nízká koncentrace hemoglobinu. Lékařka Megan Soliman, MD připomíná, že nejčastějším důvodem vzniku anémie je nedostatek železa, které je jedním z nezbytných minerálů pro správné fungování těla. Nedostatek železa se projevuje množstvím nepříjemných symptomů a je proto potřeba jej včas léčit.

Nejčastějšími příznaky anémie jsou únava, bledost a dušnost

Typické příznaky anémie, jako je únava, bledá kůže, dušnost či bolesti hlavy, jsou již asi všeobecně známé. Lékařka Judith Marcin, M.D však upozorňuje, že lidé by měli zpozornět i v případě bušení srdce, zhoršení fyzické výkonnosti (například při sportu), výskytu syndromu neklidných nohou či dýchacích obtíží.

Dalším příznakem anémie mohou být i studené končetiny, jak jsme již na JakZdravě zmiňovali. Mohou se vyskytnout také otoky jazyka a bolesti ústní dutiny, častější infekce, a dokonce i problémy v duševní oblasti, obzvláště ve formě depresí. Nedostatek železa můžete pozorovat i na vlasech a nehtech, které jsou v případě anémie suché a lámavé.

Nedostatek železa je nebezpečný obzvláště v těhotenství

Nedostatkem železa trpí častěji ženy, důvodem je jednak menstruace a pak také těhotenství. V období těhotenství se totiž potřeba železa výrazně zvyšuje, a je proto potřeba jeho příjem cíleně navýšit. Nedostatek železa totiž může vést k předčasnému porodu a nízké porodní hmotnosti miminka, navíc má vliv i na následný kognitivní a behaviorální vývoj. Někteří odborníci proto tvrdí, že by těhotné ženy měly vždy užívat doplňky stravy se železem. 

těhotná žena iZdroj fotografie: Pixabay
Spotřeba železa stoupá například v těhotenství a období kojení

Železo nikdy neberte ve větším množství, předávkování vás může i zabít

Suplementace železem je poněkud ožehavé téma, protože časté užívání železa (obzvláště ve vyšších dávkách) může mít až fatální následky. Pokud železo ve formě tablet užíváte, vždy dodržujte doporučené dávkování a pozor také na současné užívání s jinými doplňky stravy či léky, vzájemně se mohou ovlivňovat, jak už jsme ostatně dříve na JakZdravě podrobně popisovali.

Nejčastějšími problémy spojenými s užíváním více než 20 mg železa najednou jsou zažívací potíže, jako je nevolnost, zvracení a bolesti břicha. V závažných případech může ale předávkování železem vést až k selhání orgánů, vnitřnímu krvácení, kómatu, a dokonce i smrti. Z tohoto důvodu je nezbytné uchovávat doplňky železa mimo dosah dětí. 

Čtyři hojně užívané doplňky stravy a vitamíny, za které lidé vyhazují peníze oknem. Stačí je nahradit pestrou stravou

Obecně se doporučuje spoléhat na přirozené zdroje železa ze stravy

Ideálním způsobem je samozřejmě doplňovat veškeré vitamíny a minerály pestrou stravou. V případě železa jsou nejlepšími potravinami maso (obzvláště hovězí či skopové), včetně vnitřností (jater) a plody moře. Z rostlinných zdrojů jsou to obiloviny (zvláště oves), luštěniny (například čočka či cizrna), listová zelenina, ořechy a sušené ovoce (rozinky, meruňky či švestky).

Jak doplňujete železo vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články