Na jaře si nezapomeňte nasbírat pampelišky. Někdo z nich dělá med, někdo si je suší do čajů. Protože takový pampeliškový čaj patří mezi účinné léčivé čaje.
Pampeliška je často považována za plevel. Přitom je skvělou přísadou do jarních salátů, protože v sobě obsahuje velké množství užitečných živin. Kromě toho se z jejích květů dá připravit med, ale také zdravý čaj, který ochrání játra, pročistí ledviny a podpoří zdraví kostí. A nejen to, protože pampeliškový čaj má mnoho dalších výhod.
Pampeliškový čaj a jeho účinky na játra
Vzhledem k tomu, že játra a stav kůže spolu úzce souvisí, je vhodné o svá játra pečovat. Játra se totiž starají o detoxikaci těla, odstraňují škodliviny do žluči. Pampelišky podporují správný odtok žluči a pomáhají játrům s metabolismem a vstřebáváním minerálů. Podle webu MedicalNewsToday dokáže pampeliškový čaj pomoci játrům při poškození k rychlejší regeneraci.
Ochrana kostí
Pampelišky v sobě obsahují vápník a vitamín K. Obě složky jsou nepostradatelné pro budování zdravých kostí. Pampeliškový čaj vám pomůže zpevnit kosti, snížit riziko zlomenin a zároveň zlepší práci svalů. Kromě toho se vápník účastní srážení krve, sekrece hormonů a přenosu nervových vzruchů.
Pampeliškový čaj a pokožka
Rostlina pampelišky v sobě obsahuje mléko, které je skvělé pro pokožku. I když po zaschnutí barví, je alkalické a účinkuje proti houbám, hmyzu i choroboplodným zárodkům. Pampelišková šťáva pomáhá při podráždění kůže, proti ekzémům a dokáže ulevit i při lupénce. Kromě šťávy se dá z pampelišky použít také její kořen, o čemž jsme na JakZdravě v minulosti psali.
Vláknina a antioxidanty
Pampeliška přetéká antioxidanty, to znamená, že pomáhá chránit buňky před volnými radikály, které je poškozují. To ji dělá potenciálním ochráncem před rakovinou. Dále obsahuje hodně vlákniny, což prospívá trávení. Pomáhá při obezitě, ulevuje při syndromu dráždivého tračníku a snižuje riziko srdečních chorob, jak píše také web Healthline.
Pampeliškový čaj na infekce močových cest
Jestli vás trápí infekce močových cest nebo onemocnění ledvin, sáhněte po pampeliškovém čaji. Dokáže si poradit s bakteriálními infekcemi a působí diureticky. Také posiluje imunitní systém, zlepšuje trávení a pomůže při pálení žáhy. O tom, že pampelišky pomáhají i při gynekologických problémech naše redakce již psala dříve.