Za med se vám tělo odvděčí, je plný důležitých vitamínů

Jedna lžička medu denně se může stát zdravým mlsáním, které vám zajistí lepší spánek, ale také například lepší náladu. Můžete ho jíst jen tak nebo si ho přidat do čaje.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Používání medu je staré jako lidstvo samo. Říká se mu tekuté zlato, ale není to jen pro jeho zlatavou barvu, jak by se na první pohled mohlo zdát. Je to hlavně pro jeho jedinečné léčivé účinky. Dietetička Kim Chin říká, že stačí jedna lžička medu denně, abyste na sobě pozorovali pozitivní změny v různých oblastech vašeho zdraví. Vyvarovat medu by se měli lidé s alergií na včelí produkty, jistá obezřetnost se doporučuje také diabetikům. Dětem do 1 roku by se neměl med podávat vůbec.

Medu lžička vám zavře víčka

Když si dáte na noc jednu lžičku medu, bude se vám lépe usínat. Spánek bude také mnohem kvalitnější. Jestli hledáte přírodní lék na nespavost, pak med je skvělou volbou. Podporuje totiž produkci hormonu, který má na starost hluboký a zdravý spánek. Vyzkoušejte recept na medovou ukolébavku s mlékem.

Obalte si nervy medem

Med blahodárně působí na nervový systém. Uvolňuje a uklidňuje, dokonce účinně zlepšuje náladu. Pomůže zklidnit hyperaktivitu i neurózy, poradí si i s apatií a psychickým vyčerpáním. V dnešní době plné stresu se tato znalost rozhodně hodí. Tak hurá pro med.

Pro posílení imunity jezte med

Pokud budete jíst med pravidelně a dlouhodobě, byť jednu lžičku denně, rozhodně se vám tělo odvděčí nezlomnou imunitou. Vděčí za to pravděpodobně vysokému obsahu antioxidantů a rostlinných sloučenin, především polyfenolů. Med podporuje tělo v produkci imunitních buněk, což se hodí hlavně při podzimních plískanicích. Pokud si ho chcete pravidelně přidávat do čaje, dejte pozor, abyste ho přidali až těsně před pitím. Vysoké teploty ničí v medu to léčivé.

Skleněná miska s medem s dřevěným nabíratkem na med iZdroj fotografie: Freepik

Trnitá cesta za kvalitním medem

Jistě si lámete hlavu, jaký med vybrat, aby byl skutečně plný vitamínů a minerálů a přinesl slibované účinky. Na to je jednoduchá rada. Kupujte přírodní medy, vyhněte se medům z obchodu, syntetickým a umělým. I když dokážou napodobit chuť i vůni přírodního medu dokonale, neobsahují z něj ty správné živiny. Najděte si spolehlivý a prověřený zdroj od včelaře. Pozor si dejte na přehřáté nebo kontaminované výrobky.

Jak často jíte nebo používáte med?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články