Proč pít skořicový čaj: Sníží zánět, může zlepšit i zdraví srdce

Skořicový čaj možná znáte jako prostředek na hubnutí a podporu imunity. Pomáhá však chránit i srdce a mozek, některé výzkumy ho spojují i s účinky proti rakovině a HIV.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokud patříte mezi milovníky čaje, možná víte, že jejich popíjení je skvělým způsobem, jak využít blahodárných účinků nejrůznějších bylin a koření. Zatímco bylinné čaje jsou běžně známé jako pomoc při nachlazení a bolestech v krku, možná vás překvapí, že v tomto ohledu vám může pomoci i skořicový čaj. Ten je mimo jiné prospěšný pro imunitní systém, trávení i boj s nadváhou. Nutriční specialistka Alina Petre, MS ale tvrdí, že to je jen zlomek výhod, které s sebou pití skořicového čaje přináší.

Skořice má hned několik unikátních zdravotních přínosů

Skořice je aromatické koření, které se již po staletí používá v kuchyni po celém světě. Toto koření pochází ze skořicovníku a jeho používání se datuje až do doby 2800 let př. n. l., kdy se používalo k výrobě hojivých mastí a k léčbě různých nemocí a potíží. 

Četné přínosy skořice lze přičíst jejímu obsahu antioxidantů, které vzbudily zájem mnoha vědců. Mnohé studie zjistily, že tyto sloučeniny propůjčují skořici zdravotní účinky, jako jsou například protizánětlivé, protirakovinné a antidiabetické vlastnosti.

5 důvodů, proč byste měli pít skořicový čaj

Příprava skořicového čaje je velmi jednoduchá. Stačí povařit skořici v troše vody a následně scedit. Můžete přidat i další koření, citron a med. Výhody skořicového čaje potvrdily četné studie a patří mezi ně například:

Je nabitý antioxidanty

Skořice je obzvláště bohatá na polyfenolové antioxidanty. Studie porovnávající antioxidační aktivitu 26 druhů koření uvádí, že skořici předčí pouze hřebíček a oregano. Výzkum navíc ukázal, že skořicový čaj dokáže zvýšit celkovou antioxidační kapacitu, tělo tedy s jeho pomocí účinněji bojuje s volnými radikály. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Může zlepšit zdraví srdce

Výzkumy dále prokázaly, že skořice snižuje krevní tlak a také hladinu triglyceridů a LDL (špatného) cholesterolu a zároveň zvyšuje hladinu HDL (dobrého) cholesterolu. Pozitivně ovlivňuje i hladinu krevního cukru.

Snižuje zánětlivé reakce

Studie naznačují, že sloučeniny obsažené ve skořici snižují markery zánětu, který je příčinou mnoha chronických onemocnění, včetně srdečních chorob.

Může vám pomoci zhubnout

Jednou z diskutovaných výhod je vliv skořice na hubnutí. Několik studií spojuje konzumaci skořice s úbytkem tuku nebo snížením obvodu pasu, ale účastníci těchto studií vždy používali velké množství skořice nebo další metody na podporu hubnutí. V této problematice je proto zapotřebí další výzkum.

Bojuje proti bakteriím a plísním

Skořice má silné antibakteriální a protiplísňové účinky. Výzkumy v laboratorních podmínkách například ukazují, že hlavní účinná složka skořice, cinnamaldehyd, zabraňuje růstu různých bakterií, hub a plísní, včetně rodu Staphylococcus či Salmonella a E. coli.

Může zmírnit menstruační křeče a další příznaky PMS

V jedné dobře kontrolované studii dostávaly ženy 3 gramy skořice nebo placebo každý den po dobu prvních 3 dnů menstruačního cyklu. Ženy ve skupině se skořicí pociťovaly výrazně menší menstruační bolesti než ženy, které dostávaly placebo. Popisovaly i zmírnění dalších obtíží souvisejících s PMS.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výzkumy ohledně přínosů skořice stále pokračují

Stejně jako v případě dalšího koření i u skořice se vědcům daří nacházet stále nové zdravotní přínosy. Je však potřeba další výzkum, aby se účinky potvrdily. V několika malých studiích se předběžně podařilo prokázat následující:

  • Může působit proti stárnutí pokožky: Studie ukazují, že skořice může podporovat tvorbu kolagenu a zvyšovat pružnost a hydrataci pokožky.
  • Je možné, že bojuje proti rakovině: Výzkumy zjistily, že výtažky ze skořice mohou pomáhat zabíjet některé typy rakovinných buněk, včetně buněk rakoviny kůže.
  • Napomáhá zdraví mozku: Výzkum provedený in vitro a na zvířatech naznačuje, že skořice může chránit mozkové buňky před Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou.
  • Může pomáhat v boji proti HIV: Studie uvádějí, že výtažky ze skořice mohou pomáhat v boji proti nejběžnějšímu kmeni viru HIV u lidí.
  • Může snižovat výskyt akné: Laboratorní výzkumy naznačují, že výtažky ze skořice mohou bojovat proti bakteriím, které způsobují akné.

Jaké jsou vaše zkušenosti se skořicovým čajem?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články