Naši prarodiče to jedli v jednom kuse, proto nikdy neměli problém s krevním tlakem

Možná vás už také napadlo, že v dřívějších dobách bylo složení jídelníčku našich prarodičů mnohem zdravější. Něco na tom bude. Třeba takové proso by prospělo lidem i dnes.

Mix semínek obilovin i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Proso bylo kdysi hlavní složkou jídelníčku našich předků. V Číně se pěstovalo jako hlavní plodina po více než 10 000 let, než přišlo na rýži. Dodnes patří mezi základní potraviny v Asii a Africe. Proso obsahuje zdraví prospěšné látky, je výživné a mohou ho jíst i lidé alergičtí na lepek.

Proso pro zdraví pohybové soustavy

V prosu najdete velké množství minerálů, vitamínů a stopových prvků. Jejich výčet by byl skutečně dlouhý. Je ale dobré zdůraznit vysoký obsah kyseliny křemičité, která má zásadní vliv na správný vývoj a tvorbu kostní tkáně a kvalitu tkáně pojivové.

Příznivé účinky prosa

Konzumace prosa pomáhá pro odkyselení organismu. Navíc je prakticky bez lepku, takže ho mohou jíst i lidé s přecitlivělostí na lepek. Samozřejmě v případě, že nebylo lepkem kontaminované. Kromě toho, že kyselina křemičitá podporuje kosti, šlachy a klouby, má úžasný vliv na pokožku. Dodává jí svěží a zdravý vzhled, propůjčuje jí pružnost a nezapomíná zkrášlovat ani vaše vlasy. Proso také brání kalcifikaci cév, zlepšuje jejich pružnost a funguje jako skvělá prevence proti vysokému tlaku.

Jezte proso při těchto nemocech

Pokud víte, že trpíte slabostí pojivových tkání, křečovými žilami, hemoroidy nebo máte problém s prokrvením, únavou či ekzémy, určitě byste měli proso zařadit do svého jídelníčku. Také v případě alergií nebo zánětu kloubů se vyplatí ho jíst jako podporu při léčbě těchto stavů. Proso také obsahuje hodně železa, proto by vám mohlo pomoci při anémii. Ta se mimo jiné příznaky projevuje únavou, na kterou proso také pomůže. Když ne železem, tak vitamíny B, které dodávají člověku energii.

Hromádka prosa vysypaná na bílém podkladu iZdroj fotografie: Pixabay
Proso patřilo k hlavním potravinám našich předků

Proso v lidovém léčitelství

Lidové léčitelství považuje proso za přírodní lék na oči a slezinu, pro regulaci cukru v krvi či posílení imunity. Často se doporučuje jako prevence aterosklerózy, dokonce dokáže vrátit zkornatělým cévám pružnost. Tím zlepší průchod krve cévami a normalizuje krevní tlak. Kromě prosa jsou oblíbené pro své báječné účinky na zdraví také ovesné vločky.

Jak často se ve vašem jídelníčku objevuje proso?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články