Zázračná rostlinka úplně zdarma: I lékaři jsou v šoku z toho, co vše dokáže

Šťovík je nenáročná rostlina, kterou najdete na zahradě. Maskuje se za plevel, ale je to úžasná léčivka. Na chuť kapánek kyselý šťovík přináší tělu jen samá pozitiva.

Vykvetlý šťovík obecný na louce i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Tato rostlina u nás zdomácněla a setkáte se s ní běžně v přírodě. Pochází z Maďarska, má typický kopinatý tvar listů a snadno ji odlišíte od ostatních rostlin. Navíc má charakteristickou kyselou chuť. Ano, jedná se o šťovík. Mezi lidmi není tak známý, jak by měl pro své jedinečné účinky na zdraví být. Navíc není náročný, prostě jakmile ho zasadíte, zůstane tam a každý rok se vám zazelená.

Šťovík jako zdroj vitamínů a minerálů

Kalorická hodnota šťovíku je minimální. Jeho bohatství spočívá v obsahu vitamínů, minerálů, falvonoidů a antioxidantů. Je skvělým zdrojem vitamínu C, který podporuje imunitu a tvorbu kolagenu kožními buňkami. Toho se dá využít vnitřně i zevně. Prospívá též vlasům a očím, to zajišťují ještě vitamíny A, B1, B2 a B9.

Nezanedbatelný je také obsah vápníku, který prospívá kostem a svalům. Udává se, že šťovík obsahuje stejné množství vápníku jako mléko. Šťovík si můžete dopřát i při anémii, protože obsahuje velké množství železa.

Se šťovíkem to nepřežeňte

Šťovík obsahuje kyselinu šťavelovou, která může ve vyšších dávkách vázat minerály, které spolu se šťovíkem sníte. To by bylo dost kontraproduktivní, proto užívejte šťovík s mírou. Předávkování šťovíkem poznáte podle silného průjmu. (V malém množství naopak průjem léčí.)

Listy šťovíku obecného rostoucího v trávě iZdroj fotografie: Pixabay
Listy šťovíku jsou kyselé, křehké a svěží chuti

Šťovík na talíři

Nejčastěji se šťovík používá do polévek a omáček. Také se často přidává do salátů ve svém čerstvém stavu nebo se přihodí do smoothies. Jeho kyselá chuť může v některých receptech nahradit citron. Ze šťovíku, respektive z jeho semen, si můžete připravit čaj. Dochutit ho lze skořicí a kardamomem, aby byl chuťový zážitek dokonalý. Tento čaj vám pomůže na průjmy a střevní záněty.

Znáte rostlinu nazývanou rohovník obecný? Na průjem je to skvělý lék. Navíc obsahuje ohromné množství vápníku, který tělo potřebuje ve zvýšené míře po menopauze, při osteoporóze a během vývoje a růstu kostí.

Jaký recept se šťovíkem nejvíce chutná vám?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články