Nejlepší lék na nespavost roste na stromě: Třešně mají spoustu benefitů – řešení problémů se spánkem je jen jedním z nich

Když se v noci pravidelně převalujete ze strany na stranu a spánek nepřichází, chtělo by to změnit taktiku. Místo počítání oveček si vychutnejte třešně.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Insomnie neboli nespavost je jednou z nejrozšířenějších poruch spánku. Trápí poměrně vysoké procento lidí. Na vině bývá často přemíra stresu, která na člověka doléhá a nedopřeje mu v klidu usnout. Za problémem se spánkem ale mohou být i zdravotní problémy, bolesti a psychická nepohoda. Důležité je dodržovat spánkovou hygienu. Lékařka Rachel Salas, MD se věnuje poruchám spánku, spánkové apnoe i syndromu neklidných nohou.

Jaké jsou rizikové faktory nespavosti

Pokud k usnutí potřebujete naprostý klid, tak hlasitý tikot budíku nebo přítomnost elektroniky v ložnici vám ve spánku může bránit. Nevhodným prostředím je také příliš velké horko, nevyhovující matrace nebo postel. Ani pití černé kávy a jiných kofeinových nápojů ke kvalitnímu spánku nepřispívá. Řešení problémů si nechte na jindy než před spaním a pospávání během dne byste také měli odbourat, jestliže pak v noci nemůžete zabrat.

Co nespavost způsobuje

Kdo trpí nespavostí, bývá velmi často hodně unavený a podrážděný. Není divu, když tělu se nedostává pořádného odpočinku. Člověk vykazuje sníženou pozornost i zhoršené myšlení, což se často projeví i na pracovním výkonu. Nekvalitní spánek se podepisuje na vzniku zdravotních potíží, jakými je například deprese.

Jak si vybudovat dobrou spánkovou hygienu

Dobu ulehnutí ke spánku je třeba každý den pravidelně dodržovat. To je základem spánkové hygieny. Vlastně by člověk měl jít do postele až tehdy, kdy je opravdu unavený. Místnost by měla být dobře vyvětraná, na noc je třeba nepít kávu ani čaj a na energetické nápoje úplně zapomenout. Vhodná není ani konzumace těžkých jídel před spaním. Na druhou stranu, je-li žaludek prázdný, také to ke kvalitnímu spánku neprospívá. Lze si tedy dopřát lehkou pozdní večeři – třeba v podobě čerstvých třešní.

iZdroj fotografie: Pixabay
Počítání oveček patří k oblíbeným metodám usnutí

Sladké třešně přinášejí řadu benefitů

Třešně mají na lidský organismu blahodárný účinek. Čistí totiž játra a ledviny od toxinů a podporují tvorbu moči a vyměšování trávicích šťáv. Jsou přitom vhodným dietním jídlem a mohou se jíst i při hubnutí. Obsahují vysoký podíl vápníku, takže přispívají ke zdravým kostem a zubům. Chrání tělo před záněty, pomáhají při problémech se štítnou žlázou a při bolestech páteře.

Třešně jako uspávací prostředek

Přírodní cukry v třešních zvyšují energii a zlepšují náladu. Mohou tak pomáhat léčit depresivní stavy a přispívat i ke kvalitnějšímu spánku. Jsou dobré na nespavost, oplatí se proto si dopřát hrst třešní před spaním jako malé večerní občerstvení, když máte pocit, že by si váš žaludek dal něco dobrého. Určitě je to lepší řešení než chemická farmaka.

Jakým způsobem bojujete proti nespavosti vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články