Máte rádi kávu? Připravte si „kávu chudých“ z žaludů. Má tak báječné účinky na zdraví, až se budete nakonec podivovat, že ji lidé nevyužívají více.
Žaludovou kávu znali už staří Slované. Je to levný způsob, jak si připravit kávu s lahodnou chutí. Navíc má vliv na zklidnění a zlepšení funkce žaludku, jater a sleziny. Není divu, že ji lidové léčitelství doporučuje při střevních obtížích, poruchách trávení a při oslabení organismu. Chcete-li si ji připravit doma, musíte vyrazit na žaludy.
Další účinky žaludové kávy
Kromě léčivých účinků na trávicí systém se žaludová káva doporučuje také při menstruačních problémech, pomáhá při léčbě hemoroidů vnitřních i vnějších, stabilizuje krevní tlak a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a triglyceridů, jak uvádí také web Healthline. Co se týče krevních hodnot, žaludová káva zlepšuje krevní obraz celkově a dokonce pozitivně působí na štítnou žlázu, jak doplňuje web OrganicFacts.
Pokud trpíte chudokrevností (anémií), pak vám lidová medicína doporučuje pít žaludovou kávu dvakrát denně. V případě potíží se štítnou žlázou platí totéž. Jak poznáte, že štítná žláza nefunguje, jak má, popisovala naše redakce v minulém článku.
Jak si připravit žaludovou kávu
Budete si muset udělat zásobu zralých žaludů, opražit je a namlít. Pak se můžete vrhnout na přípravu. Pokud se vám zdá proces moc náročný, můžete si koupit žaludovou kávu už hotovu v prášku.
Co budete potřebovat?
- Zralé žaludy
- a vodu.
Postup přípravy žaludové kávy:
- Zralé žaludy opražte, oloupejte a potom namelte ve výkonném mixéru.
- Přiveďte vodu k varu.
- Do vody přidejte lžičku pomletých žaludů a povařte deset minut.
- Nyní nápoj sceďte a můžete pít.
- Dochutit můžete cukrem nebo mlékem, ačkoli nejlepší je pít žaludovou kávu bez přísad.
Žaludová káva pro ženy
Hlavně ženy po 40. roce života by se měli na pití žaludové kávy zaměřit. Žaludový nápoj jim pomůže dbát o zdraví štítné žlázy a kostí, které jsou v tomto období ohroženy osteoporózou. Navíc je žaludová káva ochrání před anémií. Na JakZdravě jsme jako lék na anémii doporučovali také kopřivu.