Velmi časté příznaky, podle nichž poznáte, že vašemu tělu chybí důležité vitamíny

Vyvážený jídelníček má tu výhodu, že vám nejspíš nebudou chybět potřebné vitamíny a minerály. Když se stravujete nezdravě, projeví se to na vašem těle.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Výživové poradenství hlásá jednu velkou pravdu. Člověk by se měl stravovat pestře a vyváženě. Jen tak si zajistí pravidelný přísun všech nutných živin k životu. Pokud tomu tak není, objeví se zdravotní problémy, říká americká lékařka Ann O´Shea Scheimann, MD. Víte, podle čeho poznáte, že máte nedostatek důležitých vitamínů?

1. Křehké nehty a vlasy

Nemůžete se domluvit se svými vlasy, protože jsou na omak křehké a bez lesku? Možná za to může přemíra chemie, kterou na vlasy používáte. Ale na vině je v mnoha případech také chybějící vitamín B7 neboli biotin. Když je ho v organismu málo, zhorší se i kvalita nehtů, které jsou pak lámavé. Nedostatek tohoto vitamínu se projevuje také chronickou únavou, bolestmi a křečemi svalů. K jeho doplnění je dobré jíst vaječné žloutky, maso, mléko a mléčné výrobky, ořechy a semena či celozrnné pečivo.

2. Praskliny v koutních úst

Bolí vás koutky úst, protože jsou popraskané? Pak vám nejspíš chybí vitamíny skupiny B nebo železo. Na vině může být i dehydratace. Proto byste si měli dopřát v dostatečné míře luštěniny, maso, mléko a mléčné výrobky, listovou i kořenovou zeleninu, ořechy a semena. Anebo můžete zkusit potravinový doplněk z lékárny, který obsahuje všechny vitamíny skupiny B.

iZdroj fotografie: Unsplash
Při čištění zubů mohou krvácet dásně.

3. Krvácející dásně

Jestliže na čištění zubů používáte zubní kartáček s ostrými štětinami, může se objevit krvácení dásní z jejich mechanického poškození. Častěji je ale na vině nedostatek vitamínu C, který sehrává důležitou úlohu při hojení ran a v budování imunity. Naše tělo si tento vitamín neumí vytvořit samo, musíme mu ho dodat – formou čerstvého ovoce a zeleniny, nejlépe každý den.

4. Syndrom neklidných nohou

Syndrom neklidných nohou neboli Willis-Ekbomova nemoc se objevuje nejčastěji během spánku. Jedná se o nutkání pohybovat nohama, a to z důvodu mravenčení nebo brnění. Nejvíce trápí osoby okolo padesátky. Na vině často bývá nedostatek železa. Do jídelníčku je dobré zařadit maso, luštěniny, tmavou listovou zeleninu, ořechy, semena a celozrnné pečivo. Výborná je i konzumace vitamínu C, který napomáhá absorpci železa.

iZdroj fotografie: Unsplash
I na kvalitě vlasů se podepisuje nedostatek vitamínů.

5. Padání vlasů

Kvalita vlasů se v průběhu života mění. Okolo věku 50 let může docházet k jejich zvýšenému padání. Zpomalit tento proces napomůže strava bohatá na železo, zinek, kyselinu linolovou, niacin (vitamín B3) a biotin (vitamín B7). Znamená to, že by ve vaší stravě nemělo chybět maso, celozrnné pečivo, luštěniny, ořechy, vaječné žloutky, listová zelenina.

A jak jste na tom se svým jídelníčkem vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články