Anestezie a její vedlejší nežádoucí účinky | JakZdravě.cz

Průvodce anestezií: Kolik druhů existuje, jak se připravit a jak se vyhnout nepříjemných vedlejším účinkům?

Pokud se chystáte na operaci, pravděpodobně během zákroku projdete nějakým typem anestezie. Proto byste měli vědět, jaké nežádoucí účinky vás po anestezii mohou potkat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Anestezie je celková nebo místní, to znamená, že buď vám lékaři vyřadí vědomí (vyřadí z funkčnosti centrální nervovou soustavu) nebo vám umrtví jen část těla. Před operací a podáním anestezie byste se nejdříve měli poradit se svým lékařem – anesteziologem, který s vámi vše prodiskutuje a připraví vás na ni. Anesteziolog je lékař, který se specializuje na anestezii a léčbu bolesti, proto vás právě on provede celou přípravou k operaci. Tímto odvětvím se zabývá například anesteziolog George Soliman či odbornice Debra Sullivanová, Ph.D., MSN, RN, CNE, COI.
Chcete se vyhnout vedlejším účinkům anestezie?

Před operací je nejdůležitější se setkat s anesteziologem, který vám bude anestezii podávat. Prodiskutuje s vámi vaši anamnézu, zdravotní návyky a životní styl. Tyto podstatné informace pomůžou zjistit, jaká anestezie bude pro vaše tělo a celkově pro vás tou nejlepší. Setkání s lékařem je důležité hlavně proto, abyste věděli, co vás čeká a na co se připravit.

Operační sál
iZdroj fotografie: Coronation Dental Specialty Grop / Creative Commons / CC BY SA

Během lékařských procedur a chirurgických zákroků se využívají celkem čtyři typy anestezie. Mezi ty patří celková anestezie – vyřazuje vědomí a CNS (centrální nervová soustava), ale má nejsilnější vedlejší účinky, a to nevolnost a zvracení, bolest v krku, pooperační delirium, bolest svalů, svědění, zimnice, hypertermie, bolest hlavy, bolest zad, potíže s močením, hematomy v místě vpichu, pneumotorax a poškození nervů.

Dále existuje monitorovaná anestezie, kdy vám jsou podány jen léky nebo lokální anestezie – ta působí jen na periferní nervy, má velmi malou pravděpodobnost vedlejších účinků, a když se vedlejší účinky vyskytnou, jsou velice slabé. Jako poslední musíme zmínit kombinovanou anestezii, ta je velmi výhodná při rozsáhlých nitrobřišních výkonech, v cévní chirurgii a v replantační chirurgii. Jelikož jsou anestetika mírně toxické látky, vedlejším účinkům se při různých typech anestezie zkrátka nevyhneme.

A vy už jste podstoupili jeden z těchto typů anestezie?

Zdroj: Asahg, Wikipedia, Medical News Today

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů