Průvodce anestezií: Kolik druhů existuje, jak se připravit a jak se vyhnout nepříjemných vedlejším účinkům?

Pokud se chystáte na operaci, pravděpodobně během zákroku projdete nějakým typem anestezie. Proto byste měli vědět, jaké nežádoucí účinky vás po anestezii mohou potkat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Anestezie je celková nebo místní, to znamená, že buď vám lékaři vyřadí vědomí (vyřadí z funkčnosti centrální nervovou soustavu) nebo vám umrtví jen část těla. Před operací a podáním anestezie byste se nejdříve měli poradit se svým lékařem – anesteziologem, který s vámi vše prodiskutuje a připraví vás na ni. Anesteziolog je lékař, který se specializuje na anestezii a léčbu bolesti, proto vás právě on provede celou přípravou k operaci. Tímto odvětvím se zabývá například anesteziolog George Soliman či odbornice Debra Sullivanová, Ph.D., MSN, RN, CNE, COI.

Chcete se vyhnout vedlejším účinkům anestezie?

Před operací je nejdůležitější se setkat s anesteziologem, který vám bude anestezii podávat. Prodiskutuje s vámi vaši anamnézu, zdravotní návyky a životní styl. Tyto podstatné informace pomůžou zjistit, jaká anestezie bude pro vaše tělo a celkově pro vás tou nejlepší. Setkání s lékařem je důležité hlavně proto, abyste věděli, co vás čeká a na co se připravit.

Operační sál iZdroj fotografie: Coronation Dental Specialty Grop / Creative Commons / CC BY SA

Během lékařských procedur a chirurgických zákroků se využívají celkem čtyři typy anestezie. Mezi ty patří celková anestezie – vyřazuje vědomí a CNS (centrální nervová soustava), ale má nejsilnější vedlejší účinky, a to nevolnost a zvracení, bolest v krku, pooperační delirium, bolest svalů, svědění, zimnice, hypertermie, bolest hlavy, bolest zad, potíže s močením, hematomy v místě vpichu, pneumotorax a poškození nervů.

Dále existuje monitorovaná anestezie, kdy vám jsou podány jen léky nebo lokální anestezie – ta působí jen na periferní nervy, má velmi malou pravděpodobnost vedlejších účinků, a když se vedlejší účinky vyskytnou, jsou velice slabé. Jako poslední musíme zmínit kombinovanou anestezii, ta je velmi výhodná při rozsáhlých nitrobřišních výkonech, v cévní chirurgii a v replantační chirurgii. Jelikož jsou anestetika mírně toxické látky, vedlejším účinkům se při různých typech anestezie zkrátka nevyhneme.

A vy už jste podstoupili jeden z těchto typů anestezie?

Zdroj: Asahg, Wikipedia, Medical News Today

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Zobrazit další články