Deprese, úzkost, suchá kůže, citlivá prsa: Takové jsou většinou příznaky menopauzy

Menopauza je období, kterým si projde každá žena. Hormonální nerovnováha nemusí být zrovna příjemná, ale je potřeba zachovat klid a vědět, na co se připravit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Návaly horka, citlivá prsa a vynechání menstruace jsou nejznámější příznaky menopauzy. Nejsou ale jediné a příchod menopauzy se může projevit ještě dalšími typickými příznaky, které by měla znát každá žena. Ačkoli některé nejsou zrovna příjemné, dá se s nimi poprat. Hlavně nepanikařte a pečujte o sebe a o své tělo i nadále s láskou.

Růst chloupků

Hormonální nerovnováha, ke které v důsledku menopauzy dochází, dokáže s tělem udělat divy. Jedním z nenáviděných příznaků pro většinu žen je růst chloupků na bradě nebo pod nosem. Jedná se o typický příznak menopauzy. Odstranit tyto chloupky nemusí být problém, jak psala naše redakce již dříve.

Výrazný tělesný zápach

Protože hormonální nerovnováha během menopauzy způsobí vysokou hladinu estrogenu, tělo na to reaguje pocením. Hypofýza se domnívá, že je tělo přehřáté, a proto se ho snaží ochladit pocením, jak píše web Healthline. Právě nadměrné pocení může způsobovat nepříjemný tělesný odér. S hormony souvisí také suchá kůže, kterou budete muset pravidelně promazávat.

Strašák jménem osteoporóza

Když estrogen během menopauzy klesne, dochází ke snižování hustoty kostí. Proto je důležité během menopauzy a po ní dbát na přísun vápníku a dopřát si pravidelný pohyb, jak radí web MedicalNewsToday. Jedině tak se uchráníte před řídnutím kostí.

Starší žena s holí iZdroj fotografie: Freepik
Osteoporóza vede ke vzniku častých zlomenin. Nenechte to zajít tak daleko.

Inkontinence

Během menopauzy se mohou vyskytnout také problémy s močením. Může se objevit časté nutkání na močení, ale také problémy se zadržováním moči, hlavně během kýchání, skákání či jiných náhlých pohybů, u kterých je navíc vyvíjen tlak na pánevní dno. Jak jsme na JakZdravě již psali, může se objevovat i snížené libido.

Stres, paměť a nespavost

Před příchodem menopauzy bývají ženy citlivější na stres, mohou se cítit roztěkané a nesoustředěné. To souvisí i s pamětí. Může se objevit častější zapomínání, které se ale zase upraví, protože jde hlavně o nesoustředěnost. Při hormonálních výkyvech lze také očekávat změny v kvalitě spánku, především nespavost a neklid bývá v období příchodu menopauzy přítomný. Může se vyvinout i úzkost a deprese.

Příchod alergie

Rozházená hladina hormonů ovlivňuje negativně imunitní systém. Jakmile se oslabí, může se projevit některá alergie nebo se již přítomná alergie zhoršit. Tento problém je nejlepší prodiskutovat s alergologem, který vám navrhne řešení vašich potíží.

Časná menopauza s sebou nese riziko vzniku demence. Naštěstí ji lze oddálit úpravou životního stylu

Zrakové poruchy v menopauze

Hormonální nerovnováha má vliv také na kvalitu zraku. Před příchodem menopauzy se mohou vyvinout různé oční problémy. Mohou za to nízké hladiny hormonů. Tyto potíže patří do rukou očního lékaře, který vám poradí, co a jak.

Jaké jsou vaše zkušenosti s příchodem menopauzy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články