Úzkost, průjem, únava a změny nálad: Může se jednat o hypertyreózu

Poruchy štítné žlázy jsou stále častější. Nejohroženější skupinou jsou ženy mezi 20 a 40 lety. Příznaky je potřeba co nejdříve řešit s lékařem.

Hypertyreóza i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Autoimunitní poruchy jsou stále častější, ať už se jedná o diabetes mellitus 1. typu, celiakii či poruchy funkce štítné žlázy. U štítné žlázy se jedná buď o její nedostatečnou funkci, tedy hypotyreózu, nebo naopak funkci zvýšenou, hypertyreózu, kdy žláza produkuje mnohem více hormonů, než je třeba. Odborníci z NHS vysvětlují, že tato porucha způsobuje nepříjemné symptomy, které obvykle vyžadují odbornou léčbu.

Hypertyreóza se častěji vyskytuje u žen

Jak jsme již na JakZdravě vysvětlovali, hypertyreóza, tedy nadměrná činnost štítné žlázy, je u žen častější. Vyskytuje se u nich asi 10krát častěji než u mužů a obvykle se projeví mezi 20. a 40. rokem života. Může však postihnout kohokoli, proto je potřeba věnovat pozornost případným příznakům.

Příznaky hypertyreózy

Na JakZdravě jsme již zmiňovali, že štítná žláza mimo jiné zásadně ovlivňuje metabolickou aktivitu téměř všech orgánových systémů. Pokud tedy nefunguje správně, je spektrum příznaků obvykle velmi široké. Lékařka Jennifer Robinson, MD vysvětluje, že mezi ty nejčastější příznaky hypertyreózy obvykle patří výrazné změny nálad, případně i nervozita, úzkost či rozmrzelost, únava a celková slabost nebo náhlé hubnutí, o které jste se ovšem nesnažili. Může se však vyskytnout i:

změny nálad, žena drží dva papíry - na jednom je nakreslený veselý smajlík, na druhé smutný iZdroj fotografie: Freepik
Časté změny nálad jsou jedním z příznaků hypertyreózy
  • citlivost na teplo
  • zduření štítné žlázy (tzv. struma)
  • nepřetržité pocení
  • řídnutí a ztenčení vlasů
  • zácpa
  • poruchy spánku
  • problémy se soustředěním
  • nepravidelná menstruace

Přirozené způsoby, jak vyvážit hormony v těle a zajistit tak jeho správné fungování

Hypertyreóza se obvykle řeší užíváním léků

Pokud si u sebe povšimnete výše zmíněných příznaků s tím, že se obvykle vyskytují v nějaké kombinaci, rozhodně je konzultujte s lékařem. Hypertyreóza se obvykle léčí pomocí léků. Nejběžněji předepisovanými léky na hypertyreózu jsou tyreostatika, která brání štítné žláze v produkci nadměrného množství hormonů. V některých případech však může lékař zvolit i jiný typ léčby, včetně chirurgického zákroku.

Jak se hypertyreóza projevila u vás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články