Máte červené skvrny na kůži? Pak byste měli zpozornět, nevznikají jen tak

Vystouplé červené tečky na kůži nemusí značit žádný zásadní problém, ovšem i přesto je vhodné zpozornět a kontrolovat případné změny.

červené tečky - hemangiom i Zdroj fotografie: Flickr
                   

Vypadají jako vystouplé červené tečky, objeví se většinou spíše lidem starším 30 let a mnohokrát zase samy zmizí. Odborně se tyto útvary nazývají hemangiomy. Jedná se o nezhoubný nádor, který vzniká z krevních cév. Tento útvar se vyklenuje nad povrch kůže, ale také sliznice nebo dokonce vnitřních orgánů. Jsou nepravidelné a v převážné většině případů nezpůsobují žádné větší komplikace. Někdy mohou představovat zdravotní riziko, a tudíž je nutné je odstranit.

Jak poznat hemangiom

Jedná se o útvar či tečku červené, červenohnědé až nafialovělé barvy. Velikost se pohybuje mezi několika milimetry až centimetry. Při stlačení dočasně zbledne. Pokud se tedy jedná o kožní hemangiom lze jej diagnostikovat pouhým pohledem. Ovšem pokud se nacházejí v orgánech, obvykle se na ně přijde náhodou. Nejčastěji za pomoci nějakých zobrazovacích metod. Můžou se objevit na ultrazvuku, při CT vyšetření nebo na magnetické rezonanci.

Kdy a proč se objevují

Až u 10 % kojenců v České republice se objeví tento typ nezhoubného nádoru již v prvním měsíci života. Zpravidla velice rychle rostou. Ale kolem pátého měsíce života se jejich růst zastaví. A poté již nemění svojí velikost ani tvar. S příchodem prvního roku života dochází ke zmenšování a vymizení červeného zabarvení. Většinou zcela vymizí. Objevují se ovšem i u dospělých. V těchto případech se objevují až po dosažení 30 roku a jejich vznik je také spojován s nadměrným sluněním, stárnutím pokožky či špatným životním stylem.

červené tečky - hemangiom iZdroj fotografie: Flickr
Hemangiom

Léčba kožních hemangiomů

V naprosté většině případů není léčba nutná, jelikož se jedná pouze o kosmetický problém. A v mnoha případech ještě samovolně vymizí. I v těchto případech je vhodné jejich sledování. Řeší se případy, ve kterých jsou hemangiomy velice rozsáhlé nebo se vyskytují na nepříjemných místech, například na očních víčkách. Výjimečně se mohou také měnit na vředy nebo může docházet k otokům okolní tkáně.

U všech případů hrozí prasknutí a následné krvácení, případně nepříjemná infekce. Pokud k těmto stavům dojde rozhodně navštivte lékaře. K léčbě se využívají lokální kortikosteroidy ve formě injekcí nebo mastí a u dětí je také hojně využívaný betablokátor propranolol, který je podáván ve formě sirupu. Dalšími možnostmi jejich odstranění je laserové ošetření, po které nezůstávají žádné jizvy či klasické chirurgické odstranění. Postup léčby je volen vždy individuálně s ohledem na konkrétního pacienta.

Jakým způsobem řešíte vystouplé červené tečky na kůži?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články