Stará tinktura z dob ČSSR: Jen šálek denně pomůže na únavu, střeva i krevní tlak

Česneková tinktura se užívá napříč kulturami již po staletí. Používali ji tibetští mniši i naše babičky za dob ČSSR. Pomůže i vám.

česneková tinktura i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Stará dobrá česneková tinktura pomáhá proti ateroskleróze, chronické únavě i problémům se střevy. Je obzvláště vhodná pro seniory, protože údajně pomáhá i s věkem podmíněnými potížemi se sluchem a zlepšuje kognitivní funkce mozku. Jak totiž potvrzuje nutriční specialistka Marie Lorraine Johnson MS, česnek prokazatelně chrání před rozvojem stařecké demence.

Česnek pozitivně ovlivňuje téměř všechny tělesné orgány

Česnek jsme vám na JakZdravě již doporučovali na rozličné zdravotní obtíže. Pomáhá při respiračních onemocněních, jako je nachlazení či chřipka, snižuje krevní tlak, zmírňuje únavu a má pozitivní vliv i na střeva a celý zažívací systém. 

Jak dodává nutriční expertka Natalie Butler, česnek si poradí i se závažnějšími problémy, jako jsou onemocnění související s kardiovaskulárním systémem a srdcem, včetně aterosklerózy (kornatění tepen), vysoké hladiny cholesterolu, infarktu, ischemické choroby srdeční a již zmiňované hypertenze. Preventivně se užívá proti některým druhům rakoviny, například rakoviny plic, prostaty, prsu, žaludku, konečníku a tlustého střeva.

Lidské ruce držící hrst česnekových paliček iZdroj fotografie: Freepik
Česnek je pro zdraví hotový poklad – zabíjí bakterie a podporuje imunitu

Česneková tintura

Česnekovou tikturu včetně podrobného systém dávkování jsme již na JakZdravě představovali. Zopakujme tedy jen stručně jeho výrobu. Přelijte 350 g jemně nasekaného česneku půl litrem silného čirého alkoholu. Směes nechte v uzavřené sklenici 10 dní louhovat, poté sceďte a výslednou tinkturu nechte odležet ještě dalších 5 až 10 dní.

Neužívejte více než 25 kapek denně (ideálně rozmíchaných v šálku vody) a zcela se jí vyhněte v případě, že trpíte vysokou kyselostí žaludečních šťáv, gastritidou, žaludečními vředy či nízkým krevním tlakem. Z důvodu obsahu alkoholu ji samozřejmě nepodávejte dětem.

Ranní sklenice vody

5 tipů pro hezké ráno, jak vypadat lépe a mít po celý den dostatek energie

Využití česnekové tinktury

Kromě výše zmíněných obtíží můžete česnekovou tinkturu využít i na další obtíže, jako jsou nedostatek energie, pokleslá nálada až depresivní a úzkostné stavy, bolesti hlavy, snížená funkce imunity nebo jater.

K čemu užíváte česnekovou tinkturu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články