Přírodní lék na nachlazení: Kašel zmizel už za 30 minut, rýma zmizela už za hodinu

Cibulový čaj patří ke stálicím, co se přírodní léčby nachlazení týče. Pokud jej užijete včas, můžete se zbavit kašle už během půl hodiny.

nemocný muž i Zdroj fotografie: iStock
                   

Kašel je jedním z nejnepříjemnějších a nejvíce vyčerpávajících symptomů respiračních onemocnění. Obtěžuje vás ve dne v noci a mnohdy vám nedá ani spát. Naštěstí existuje hned několik přírodních léků, které vám s ním mohou pomoci zatočit. Mezi ty nejosvědčenější patří cibulový čaj. 

Cibule byla jednou z nejpoužívanějších léčivých látek našich babiček

Cibule je známá svými antimikrobiálními a protizánětlivými vlastnostmi. Obsahuje síru, která pomáhá v boji proti bakteriím a virům. Doktor Gustavo Gonzalez také připomíná, že cibule obsahuje i flavonoidy a antioxidanty, které mohou posílit imunitní systém. Je proto častou přísadou mnoha domácích receptů na různé neduhy, z nichž některé jsme s vámi na JakZdravě již sdíleli.

Recept na rychlý cibulový čaj

Příprava cibulového čaje je velice jednoduchá. Stačí přivést k varu půl litru vody, přidat čisté slupky ze dvou cibulí a pár minut povařit. Poté odstavte a nechte zchladnout. Následně přidejte 2 lžíce medu. Pokud chcete, můžete čaj dochutit i citronem či zázvorem. Čaj připravujte vždy čerstvý a popíjejte jej dle potřeby. Někteří lidé tvrdí, že cibulový čaj ze slupek zabírá již v řádu minut, je ale možné, že jej budete potřebovat pít vícekrát.

cibulový čaj, šálek čaje a oloupaná cibule, slupky na tácku iZdroj fotografie: Depositphotos
Med a cibule vyléčí nachlazení raz dva

Čaj můžete připravit i z celé cibule, kterou nakrájíte na tenké plátky. V tom případě však vařte cibuli alespoň 15 minut. Med či citron opět přidávejte až po zchladnutí na pokojovou teplotu. Teplý cibulový čaj vám uklidní podrážděné hrdlo, a navíc pomůže i naředit hlen v dýchacích cestách. Tím se zjednoduší jeho vykašlávání. A jak podotýká nutriční specialistka Amy Richter, RD, bioaktivní látky obsažené v cibuli pomáhají i v boji proti bakteriím a zmírňují záněty.

Chraňte své tělo před rakovinou. Tajemná semínka černého kmínu jsou opomíjený všelék, který vám může zachránit život

Kromě cibule pomůže i černý kmín či tymián

Pokud cibule nepatří k vašim oblíbencům, můžete vyzkoušet i jiné přírodní látky, které účinně zmírňují kašel. Na JakZdravě jsme již s vámi sdíleli recept na faraonské zlato, tymiánový čaj či různé směsi se zázvorem, citronem či medem. Neopomínejte také dostatečný pitný režim, zvlhčujte vzduch v místnosti (obzvláště v ložnici) a pokud kašel přetrvává, poraďte se s lékařem. 

Jak se vám cibulový čaj osvědčil?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články