Pankreatické cysty: Příčiny, příznaky a léčba cyst na povrchu nebo uvnitř slinivky břišní

Cysty slinivky břišní jsou vzácným, obvykle bezpříznakovým onemocněním. Často jsou diagnostikovány náhodně při zobrazovacím vyšetření z důvodu jiné nemoci.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Slinivka břišní je orgán, který se nachází za žaludkem. Slinivka je důležitou součástí trávicího procesu, protože vytváří hormony, jako je inzulín, které pomáhají kontrolovat hladinu cukru v krvi, a také enzymy, které pomáhají rozkládat potravu v tenkém střevě. Jak vysvětluje internistka Alana Biggers, M.D. na povrchu slinivky nebo i v ní se mohou vytvořit cysty, jejichž diagnostika však bývá obtížná, protože nemají žádné, nebo jen minimální příznaky.

Cysty slinivky břišní

Slinivka břišní je žláza umístěná za žaludkem, jejíž hlavní funkcí je syntéza hormonů souvisejících s metabolismem glukózy. Uvolňuje také enzymy podílející se na trávení. Může být postižena různými patologickými stavy, které mění její funkci, například právě cystami.

Pankreatická cysta je uzavřená, tekutinou vyplněná dutina vystlaná epitelovými buňkami. Cysty se mohou nacházet kdekoli ve slinivce břišní a mohou být tvořeny různými typy tkáně. Mohou se vytvářet jak na povrchu slinivky břišní, tak i uvnitř orgánu. Většina z nich naštěstí neobsahuje nádorové buňky. Malé procento z nich se však zhoubnými stává.

Typy cyst slinivky břišní

Pankreatické cysty lze rozdělit do dvou hlavních skupin: pseudocysty a cysty jako takové. Hlavní rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že ty první nejsou pokryty epitelovými buňkami. Místo toho mají kolem sebe vrstvu vláknité tkáně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pankreatické pseudocysty jsou nejčastějšími nádory slinivky břišní, podle některých statistik se vyskytují až v 90 % případů. Zbývajících 10 % se dělí mezi různé typy pankreatických cyst:

  • Serózní cystadenom: Jedná se o nádor s benigním chováním, takže riziko vzniku rakoviny je velmi nízké. Má však schopnost se zvětšovat, utlačovat jiné orgány a způsobovat bolesti břicha.
  • Mucinózní cystadenom: Jedná se o cystu, která se velmi často objevuje v ocase slinivky břišní. Je u ní pravděpodobnost, že se stane zhoubným nádorem, proto musí být náležitě sledována.
  • Papilární cystický tumor: Je známý také jako Frantzův tumor, jedná se o novotvar, který obvykle postihuje mladé ženy a je nepravděpodobné, že by se stal rakovinným. Obvykle se nachází v ocasu slinivky břišní.
  • Intraduktální papilární mucinózní novotvar: Tento nádor se nachází v hlavním pankreatickém vývodu a v mnoha případech jej ucpává. Novotvar může být buď prekancerózní nebo rakovinný.

Příznaky

Většina lidí s cystami slinivky je bez příznaků, takže diagnóza je obvykle stanovena náhodně. Příznaky, které se objeví, jsou nespecifické a obvykle jsou způsobeny útlakem jiných orgánů.

Co může být příčinou cysty slinivky břišní?

Pankreatické cysty obvykle nemají žádnou specifickou příčinu. Pseudocysty mohou souviset s pankreatitidou nebo jiným zánětlivým procesem ve žláze. Důvodem je aktivace trávicích enzymů, jako je amyláza, které dráždí slinivku břišní.

Na druhou stranu mohou být spojeny i se vzácnějšími genetickými patologiemi, jako je polycystická choroba ledvin nebo von Hippel-Lindauova choroba. Studie totiž prokázaly, že 47 % osob s posledně jmenovanou chorobou mělo cysty slinivky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Diagnóza

Diagnóza cysty pankreatu je často stanovena náhodně. Obecně je běžné, že se tato změna zjistí při zobrazovacích vyšetřeních, při kterých se pátrá po jiných patologiích. Po zjištění cysty by měl specialista nařídit další vyšetření ke studiu jejích vlastností. Tato vyšetření mu navíc umožní určit nejlepší terapeutický přístup. Mezi nejužitečnější vyšetření patří:

  • Magnetická rezonance
  • Počítačová tomografie
  • Ultrazvuk břicha
  • Endoskopický ultrazvuk
  • Magnetická rezonanční cholangiopankreatografie
  • Endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie (ERCP)

Léčba cyst slinivky břišní

Léčba cysty slinivky břišní závisí na její velikosti, příznacích, které způsobuje, a pravděpodobnosti zhoubného nádoru. Většina pseudocyst zmizí sama, takže je obvykle stačí jen sledovat. Pokud je cysta velká nebo způsobuje nepříjemné příznaky, může být nutná drenáž. Drenáž pankreatických cyst lze provést endoskopicky, laparoskopicky nebo přes povrch kůže.

V případě velkých cyst nebo cyst s jasným rizikem malignity lékaři přistupují k chirurgické resekci. Při operaci musí být odstraněny všechny buňky cysty, aby nedošlo k recidivě.

Máte-li s cystou slinivky zkušenost, jak vám byla diagnostikována?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články