Mrtvice, onemocnění tepen, infarkt: I takové jsou dopady vysokého cholesterolu

Nenápadný problém, který je poměrně těžké odhalit. Jediným způsobem jsou krevní testy, pokud se vysoký cholesterol neléčí, může způsobit závažné potíže.

vysoký cholesterol i Zdroj fotografie: iStock
                   

Cholesterol je voskovitá steroidní látka produkovaná játry, nerozpustná ve vodě, která tudíž nemůže sama procházet tělem. Ačkoliv se většinou zmiňují jeho špatné vlastnosti při jeho vysokých hladinách, sám o sobě je pro život absolutně nezbytný. Jak píše lékařka Angela M. Bell, tak se jedná například o tvorbu vitamínu D, ale také buněčných membrán či některých hormonů. Ovšem je pravdou, že vysoká hladina cholesterolu je téměř bez příznaků, přitom může způsobit mnoho problémů. Dokonce i mrtvici či infarkt.

Cholesterol a jeho dělení

Pokud je řeč o cholesterolu, jedná se o látku tukového charakteru, která se vyskytuje v krvi. K jeho produkci dochází v játrech, ale můžeme ho najít i v některých potravinách, které jíme, což zmiňuje i článek na stránce British Heart Foundation. Lipoproteiny jsou částice, které pomáhají s transportem cholesterolu krevním řečištěm. A tyto látky se vyskytují ve dvou hlavních formách. A to konkrétně lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL), neboli špatný cholesterol a lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL) nebo také dobrý cholesterol.

Jak přirozeně snižovat hladinu svého cholesterolu

Vysoká hladina cholesterolu

Právě u lipoproteinů s nízkou hustotou může docházet k jejich hromadění v tepnách, což je následkem mnoha zdravotních komplikací. Řeč může být i o infarktu či mrtvici, o jejíž příznacích jsme na JakZdravě již psali. K diagnóze vysokého cholesterolu dochází většinou ze vzorku krve, ze kterého se měří celkový cholesterol, HDL i LDL cholesterol a také triglyceridy. Celkový cholesterol je považován za vysoký, pokud dosáhne hodnot vyšších než 240 mg/dl. Takovéto hranice jsou určeny pro každou z výše určených kategorií.

stetoskop - cholesterol iZdroj fotografie: Depositphotos
Diagnostikován je vysoký cholesterol z krve a může způsobit mrtvici i infarkt.

Rizikové faktory pro vysoký cholesterol

Některé faktory, které jsou spojeny s vyšším rizikem hladiny cholesterolu, můžete ovlivnit, jiné ne. Jak zmiňuje článek na stránkách Mayoclinic, ovlivnit lze například nezdravou stravu, nedostatek pohybu i obezitu. Všechny tyto okolnosti nahrávají vyšším hladinám cholesterolu. Ovšem na vině může být i genetická dispozice, se kterou toho člověk moc nezmůže, stejně jako s určitými onemocněními. Konkrétně se jedná o chronické onemocnění ledvin, cukrovku, o jejíž příznacích jsme u nás na webu již psali, ale také HIV/AIDS či lupus.

Příznaky a možné potíže způsobené vysokou hladinou cholesterolu

Vysoký cholesterol nezpůsobuje žádné příznaky, což je potíž, jelikož neexistuje příliš vodítek. A naopak se může projevit až v podobě mimořádných zdravotních událostí, které způsobí. Jednat se může o mrtvici či srdeční infarkt. I proto je doporučováno kontrolovat cholesterol každých 5 let, u lidí, kteří mají vysoký krevní tlak, nadváhu či kouří i častěji. Dalšími onemocněními, které vysoký cholesterol může způsobit, je onemocnění koronárních či periferních tepen. Zdravý životní styl a pravidelné kontroly rozhodně stojí za to.

Co děláte proto, aby byl váš cholesterol nižší?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články