Vědci vydali důrazné varování. Sycené nápoje a nezdravé potraviny mohou u mužů způsobit trvalou neplodnost

Problematika mužské neplodnosti se v posledních letech stává stále diskutovanější. Vědci zkoumali i vliv stravovacích návyků a přišli s překvapivým zjištěním.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedním z palčivých problémů soudobé společnosti je narůstající neplodnost. Jen v České republice se s neschopností počít potomka potýká kolem 20 % párů, tedy každý pátý pár, a toto číslo rok od roku roste. Neplodnost se ovšem netýká jen žen (jak bylo často naznačováno), ale je významným problémem i u mužů. Jednou z příčin mužské neplodnosti je nezdravý životní styl, který ovlivnil kvalitu spermií, podotýká reprodukční endokrinoložka Dr. Jaime Knopman.

Neplodností trpí muži i ženy

Ačkoliv se o mužské neplodnosti stále více diskutuje a na toto téma vzniká celá řada studií a odborných článků, nebylo tomu tak vždy. Ještě donedávna se „vina“ za nemožnost počít potomka přisuzovala výhradně ženám. Nicméně rozsáhlé průzkumy ukázaly, že poměr pohlaví je v této oblasti zcela vyrovnaný – muži se na problémech s početím podílejí celými 40 %, stejně tak ženy. Ve zbylých 20 % případů se bohužel nepodařilo zjistit přesnou příčinu nebo mají problém s početím oba partneři.

Mezi nejčastější příčiny mužské neplodnosti patří různé zdravotní problémy, genetické faktory, vyšší věk při snaze o početí, nezdravý životní styl a špatná kvalita spermií (zde se sleduje zejména jejich životaschopnost, pohyblivost a struktura). Bohužel se problémy s neplodností netýkají pouze starších mužů, ale i těch mladších (do dvaceti let) – jak dokládá kupříkladu studie z Harvardovy univerzity z roku 2019.

Špatné stravování může vést k trvalé neplodnosti

V publikované studii vědci zkoumali skupinu 3 tisíc mužů v průměrném věku 19 let. Soustředili se na jejich životosprávu, respektive na jejich jídelníček a na kvalitu jimi produkovaného spermatu. Předmětem studie bylo potvrzení či vyvrácení přímé souvislosti mezi nezdravým jídlem a sníženou kvalitou spermií. Bohužel pro „silnější pohlaví“ se přímá souvislost potvrdila. Muži, kteří konzumovali především průmyslově zpracované potraviny a sladké sycené nápoje, vykazovali nejhorší kvalitu spermií.

Podle závěrů Harvardské studie může vést konzumace nezdravých pochutin, jako jsou chipsy, pizza, apod., společně s konzumací sladkých sycených nápojů až k trvalé neplodnosti. Nevhodná strava totiž nejen snižuje množství a kvalitu spermií, ale zároveň ničí tzv. Sertoliho buňky. Ty se podílejí na samotném vzniku spermatu, jeho výživě, ochraně a na správném zrání. Nezdravá strava je chudá na antioxidanty, čímž vystavuje tělo oxidačnímu stresu, v jehož důsledku tyto buňky zanikají.

Ačkoliv je správnou životosprávou možné zlepšit množství i kvalitu spermií, Sertoliho buňky jsou zničeny nenávratně a neplodnost je trvalá. Toto zjištění poskytuje důležitou informaci vztahující se k reprodukčnímu zdraví mužů, potažmo budoucích generací. Neznamená to, že je nutné, aby se muži úplně vzdali nezdravých potravin, ale je důležité, aby je nekonzumovali pravidelně a ve velkém množství.

Potýkáte se vy či váš partner s neplodností?

Zdroj: Medical News Today, Mirror, Men’s Health

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Šimon Dvořák

Zobrazit další články