Je neuvěřitelné, jaké tajemství tato rostlinka skrývá: Zlepšuje krevní oběh a pomáhá na dobrý zrak

Ginkgo biloba má mnoho potenciálních zdravotních přínosů, ať už jde o zlepšení krevního oběhu, podporu paměti či například o zdraví očí.

Ginko biloba i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ginkgo biloba (neboli jinan dvoulaločný) je jedním z nejstarších stromů na světě a jeho listy se v tradiční medicíně používají již od nepaměti k léčbě mnoha zdravotních obtíží. V západních zemích je nejznámější asi díky pozitivnímu vlivu na paměť. Ale jak vysvětlují odborníci z WebMD, to zdaleka není jediná výhoda, kterou tato rostlina nabízí. Kromě paměti podporuje například krevní oběh a zrak.

Vliv ginkgo biloby na krevní oběh

Ginkgo biloba obsahuje látky nazývané flavonoidy a terpenoidy. Ty mají antioxidační vlastnosti a mohou pomáhat rozšiřovat krevní cévy a zlepšovat krevní oběh v mozku, končetinách a jiných částech těla. To může vést ke zlepšení dodávky kyslíku a živin do tkání a orgánů.

Ginkgo biloba podporuje paměť

Odborníci z Healthline vysvětlují, že vliv jinanu dvoulaločného na paměť skutečně není jen báchorka. Mnoho studií totiž naznačuje, že ginkgo biloba má pozitivní vliv na kognitivní funkce, včetně paměti, koncentrace a rychlosti uvažování. Předpokládá se, že látky obsažené v ginkgo biloba mohou podporovat zdraví mozku tím, že chrání nervové buňky před poškozením volnými radikály a zlepšují průtok krve do mozku.

zdraví očí iZdroj fotografie: Depositphotos
Ginko biloba prospívá zdraví očí.

Ginkgo biloba prospívá očím

Jak jsme již na JakZdravě zmiňovali, ginkgo biloba je nejlepší přírodní lék pro zdraví očí. Tím, že zlepšuje krevní oběh přispívá k lepšímu krevnímu zásobení oční tkáně a podporuje zdraví sítnice. To následně pomáhá snižovat riziko vzniku očních onemocnění spojených s věkem, jako je například makulární degenerace.

Jak meditace mění váš mozek, koncentraci a paměť? Tým lékařů odhalil její pravou sílu

Užívání je vhodné konzultovat s lékařem

Přestože se ginkgo biloba obecně považuje za bezpečnou variantu, jistá opatrnost je na místě. Může totiž vyvolat vedlejší účinky a nežádoucí interakce s jinými léky, vitamíny či minerály, jak už jsme ostatně na JakZdravě zmiňovali. Někteří lidé mohou mít na ginkgo bilobu alergické reakce nebo mohou mít problémy s krvácením. Zejména pokud užívají léky na ředění krve. Než tedy začnete ginkgo bilobu užívat (stejně jako i jiné doplňky) je vhodné se nejprve poradit s lékařem.

Jaké jsou vaše zkušenosti s ginkgo bilobou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články