Jak na Ischias z pohodlí domova: Dva snadné cviky slibují úlevu už po prvním vyzkoušení

Pojem ischias je mezi lidmi dobře známý. O jaký nerv se přesně jedná, jaké jsou příznaky, diagnostika nebo způsoby léčby ovšem už tak rozšířené není.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sedací nerv vede od míchy skrz boky a hýždě až do nohou. To ho činí nejdelším nervem v těle a také jedním z nejdůležitějších, jelikož díky němu můžeme ovládat a cítit nohy. Specialistka na interní lékařství Angela M. Bell, MD, FACP vysvětluje, že pokud dojde k jeho podráždění, přináší to celou škálu nepříjemných skutečností. Mezi běžné příznaky patří středně silná až silná bolest zad, hýždí a nohou. Není doporučeno ležet v posteli ani se vyhýbat aktivitám, to může být kontraproduktivní.

Léčba a příznaky ischiasu

První fází léčby je léčba domácí. Pomoci může chlad, led nebo zmražená zelenina zabalená do ručníku přikládaná na postižené místo v krátkých intervalech. Zvláště je to vhodné v prvních dnech, kdy chlad pomůže ke snížení otoků a zmírnění bolesti. Po dvou až třech dnech je lepší přejít na teplé zábaly, které pomohou uvolnit svaly. Užitečné je také praktikovat cviky na protažení spodní části zad. Pomůže i pravidelné cvičení, díky kterému se vyplavují endorfiny. Případně je možné využít i volně prodejné léky na bolest, léky na předpis nebo fyzioterapii.

Mezi možné způsoby léčby se řadí také epidurální steroidní léky a v neposlední řadě chirurgický zákrok. Ten se provádí při silných bolestech nebo při ztrátě kontroly nad střevem nebo močovým měchýřem. Typickým příznakem ischiasu je bolest vystřelující z dolní části zad přes oblast hýždí až do dolních končetin. Dochází k tomu při poškození nebo poranění ischiatického nervu. Často jsou přítomny bolesti zhoršující se pohybem, necitlivost nebo slabost v nohách, pocit mravenčení v prstech či chodidlech nebo také inkontinence.

iZdroj fotografie: Flickr

Diagnostika a způsoby, jak předejít ischiasu

Při určování diagnózy se lékaři jistě budou ptát na případná zranění a také kde a jak pociťujete bolesti. Dále může proběhnout kontrola reflexů. V diagnostice mohou pomoci nervové testy, které pomůžou lokalizovat postiženou oblast. Dalším krokem může být využití zobrazovacích testů, ať už rentgenových snímků páteře nebo CT vyšetření či vyšetření pomocí magnetické rezonance.

Prevence

Předejít těmto potížím se dá pomocí pravidelného cvičení, které posílí zádové svaly, správné držení těla či doplňková medicína, kterou může být například akupunktura nebo terapeutické masáže. Ischias může být způsobem zraněním, pádem, nádory páteře nebo sedacího nervu, ale i jinými zdravotními potížemi.

Mezi rizikové faktory tohoto onemocnění řadíme věk, jelikož části těla se spolu s rostoucím věkem více opotřebovávají. Dále také práce, které zahrnují zvedání těžkých břemen nebo naopak dlouhé sezení. Vyšší riziko je u lidí, kteří trpí cukrovkou, jsou obézní nebo kouří. Při nesnesitelné bolesti v dolní části zad nebo nohou, která je spojena s necitlivostí nebo slabostí, je nutné neprodleně vyhledat lékařskou pomoc. Totéž platí při bolesti způsobené zraněním, nehodou nebo pokud nejste schopni ovládat močový měchýř či střeva.

Jak řešíte potíže se zády způsobené sedavou prací?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články